Parapiyasasi.net
Intel, birinci çeyrekte tarihinin en yüksek 3 aylık ziyanını açıkladı
Yazar: -28 Nisan 2023
5

Intel, 2023’ün birinci çeyreğine ilişkin bilançosunu açıkladı.

Buna nazaran, şirketin yılın birinci çeyreğinde elde ettiği gelir geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 36 azalarak 11,7 milyar dolara geriledi. Intel, geçen yılın ocak-mart devrinde 18,4 milyar dolar gelir sağlamıştı.

Intel, yılın birinci çeyreğinde 2,8 milyar dolarlık net ziyan açıkladı. Intel, geçen yılın tıpkı devrinde 8,1 milyar dolar net kar elde etmişti.

Şimdiye kadarki en yüksek çeyreklik ziyanını bildiren mikroçip üreticisinin pay başına ziyanı da bu periyotta 0,66 dolar olarak hesaplandı. Şirket, geçen yılın birinci çeyreğinde pay başıma 1,98 dolar kar bildirmişti.

Intel Üst Yöneticisi (CEO) Pat Gelsinger, makroekonomik görünüm konusunda temkinli olmaya devam ettiklerini belirterek, önlerindeki 1 trilyon dolarlık pazar fırsatından yararlanmak üzere şirketi en âlâ biçimde konumlandıracak “IDM 2.0” stratejisine odaklandıklarını anımsattı.

Şirketin Mali İşlerden Sorumlu Üst Yöneticisi (CEO) David Zinsner de verimliliği ve maliyet tasarruflarını artırma taahhütlerinin bir modülü olarak sarfiyat idaresi konusunda disiplinli olmaya devam ettiklerini kaydetti.

Zinsner, “IDM 2.0” stratejisini ilerletmek için gerekli yatırımlara öncelik verdiklerini tabir etti.

Intel, 2021 yılında, üretim, inovasyon ve eser liderliği maksatları doğrultusunda “IDM 2.0” stratejisini açıklamış ve bu kapsamdaki yatırımlarını duyurmuştu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar