• YARIM ALTIN
  5.511,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9588
  % 0,07
 • € EURO
  28,7486
  % -0,04
 • £ POUND
  33,4865
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  3,7044
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,2799
  % 0,42
 • BITCOIN/TL
  716925,177
  % 1,43
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

İş dünyası hükümetten ne talep etti?

İş dünyası hükümetten ne talep etti?

İş dünyası temsilcileri, Dolmabahçedeki İş Dünyası Temsilcileri ile İstişare Toplantısını kıymetlendirdi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın iştirakiyle yapılan toplantıda gündemlerindeki en kıymetli hususların başında finansmana ulaşımın geldiğini belirterek, “Ümit ediyoruz ki önümüzdeki periyotlarda hem Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) hem de öteki kurumların yapacağı düzenlemelerle iş dünyasının şu anda en değerli muhtaçlığı olan finansmana erişim konusunda süratli adımlar atılacaktır” dedi.

Cevdet Yılmaz, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlenen İş Dünyası Temsilcileri ile İstişare Toplantısı’na katıldı. Basına kapalı gerçekleştirilen ve yaklaşık 3 saat süren toplantının akabinde iş dünyası temsilcileri açıklamalarda bulundu.

Avdagiç: Finansmana erişim konusunda süratli adımlar atılmalı

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, toplantıda gündemlerindeki en kıymetli hususların başında finansmana ulaşımın geldiğini vurguladı. Avdagiç, “Özellikle bu husus birçok kurum lideri tarafından, ben dahil, gündeme getirildi. Ümit ediyoruz ki önümüzdeki periyotlarda hem TCMB hem de öteki kurumların yapacağı düzenlemelerle iş dünyasının şu anda en kıymetli gereksinimi olan finansmana erişim konusunda süratli bir tesirde adımlar atılacaktır. Onun dışında bilhassa ihracatın arttırılması, sanayi siyasetlerin geliştirilmesi, istihdamla ilgili süreçlerin gözden geçirilmesi üzere bahisler, yabancı sermayenin daha süratli ve faal formda Türkiye’ye gelmesi konusu değerli gündem başlıklarıydı. Münasebetiyle aslında şu anda gündemimizde olan bütün mevzuları ayrıntılı bir halde tüm liderler olarak gündeme getirme imkanı bulduk. Bu toplantının devam edeceği konusunda kendilerinden de bilgi aldık” dedi.

Olpak: Şu anda gereksinimlerin başında öngörülebilirlik var

Dış Ekonomik Alakalar Şurası (DEİK) Lideri Nail Olpak da toplantının konusunun Eylül ayında açıklanması beklenen Orta Vadeli Plan ve İstanbul olduğunu söyledi.

Olpak, devamla şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kamusuyla, iş dünyasıyla, patronuyla daima birlikte çözmek durumundayız. Lakin öteki taraftan da fırsatlara odaklanmamız lazım. Toplantıda yalnızca meseleleri değil, tekliflerimizi de lisana getirdik. Türk iş dünyasının şu anda gereksinimlerinin başında öngörülebilirlik var. Yani iktisat bir beklenti idaresidir. Beklentilerinize nazaran şahıslarımız da, sizler de, bizler de, firmalarımız da harcama yapar ya da yatırım yaparız yahut tasarrufta bulunuruz. Bu beklenti idaresini gerçek götürebilirsek öngörülebilirliği, iktisat idaremiz ki şu ana kadar bu tabloyu hoş bir biçimde yönetiyor. Örnek olarak, Merkez Bankası Liderimizle Hazine ve Maliye Bakanımızın birlikte verdiği fotoğrafı önemsiyoruz.”

Olpak, toplantıda ayrıyeten yeşil dönüşüm, sarsıntının mali sonuçlarının nasıl bertaraf edilebileceği, AB ile bağlantılarda atılması gereken adımlar, iş dünyasına düşen vazifelerin de değerlendirildiğini belirterek, “Açık uçlu ve istişarede her şeyin konuşulabildiği bir toplantı olması bizim açımızdan önemliydi” dedi.

Gültepe: OVP’nin tüm kesimlere dokunarak yapılmasında fayda görüyoruz

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri Mustafa Gültepe ise bugün değerli ve hoş bir toplantı olduğunu lisana getirerek, “Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, bugün ve gelecekle ilgili yaşamış olduğumuz meseleleri, plan ve projeksiyonları, fikirlerimizi dinledi. Eylül ayında açıklanacak olan Orta Vadeli Plan’da nelere dikkat edilmesi gerektiğini aktardık. Plan ve program yapılırken çok daha az kusur yapılarak ve bütün dallara dokunarak yapılmasında çok büyük yarar olacağını düşünüyoruz. İstişare ve orta akıl, Türkiye’nin geleceğine damgasını vuracak olan çalışma sistemidir” sözlerini kullandı.

Asmalı: Kapsamlı bir vergi ıslahatına muhtaçlık var

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Lideri Mahmut Asmalı, sarsıntıda yaşanılan kahırlar ve seçim öncesi verilen sözlerle birlikte kamunun büyük bir yükün altına girdiğini söylediklerini tabir eden Asmalı, “Bu kapsamda da ‘arttırılan vergilerin doğal karşılanması’ gerektiğini söyledik. Bütün bunları yaparken de kapsamlı bir vergi ıslahatına muhtaçlık olduğunu kendilerine tabir ettik. Kendisi de not aldı. Çok kazananın çok vergi ödediği, az kazananın az vergi ödediği, dolaylı vergilerden çok direkt vergilerin olması gerektiğini tabir ettik. Kendileri de bu türlü bir vergi ıslahatının yapılması gerektiğini iletti. 15 Ağustos’ta Yatırım Ortamını Güzelleştirme Uyum Şurası toplantısına bizleri çağırdı. Bu manada çok verimli, çok kapsamlı bir görüşme oldu” dedi.

Asmalı da finansmana erişim konusundaki badireyi ilettiklerini lisana getirdi.

Palandöken: KDV eski hale getirilsin

TESK Genel Lideri Bendevi Palandöken de fiyat artışlarının giderilmesiyle ilgili perakende yasasının çıkarılması, kuralların konulması gerektiğini, kural konulmadığı sürece fiyatların düşmeyeceğini tabir ettiklerini aktararak, “KDV’nin düşürülmesiyle ilgili taleplerimizi bildirdik” dedi.

YORUMLAR YAZ