• YARIM ALTIN
  5.519,00
  % 0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9392
  % 0,06
 • € EURO
  28,7105
  % -0,08
 • £ POUND
  33,4812
  % 0,07
 • ¥ YUAN
  3,7064
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2782
  % -0,26
 • BITCOIN/TL
  714045,600
  % 0,44
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

İşgücü piyasasında ‘centilmenlik’ mutabakatlarının savunmaları başladı

İşgücü piyasasında ‘centilmenlik’ mutabakatlarının savunmaları başladı

Rekabet Kurumu’nda gerçekleştirilen toplantıda, Rekabet Şurası Lideri Birol Küle, işgücü piyasasına yönelik centilmenlik mutabakatı yapmak suretiyle birtakım teşebbüsler tarafından 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. unsurunun ihlal edilip edilmediğinin tespiti emeliyle soruşturma açıldığını hatırlattı.

Küle, Vodafone Telekomünikasyon AŞ ve Türk Telekomünikasyon AŞ’nin savunmalarının ticari sır içeren kısımlarının kapalı oturumda dinleneceğini lisana getirerek kelamı savunma heyetine bıraktı.

Soruşturma Heyeti Temsilcisi, Rekabet Şurasının, işgücü piyasasına yönelik centilmenlik mutabakatı yapmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. hususunun ihlal edildiği tezine yönelik olarak soruşturma başlattığını anımsattı.

İdari para cezası kanaati belirtildi

Soruşturma kapsamında e-ticaret hizmetlerinden bilişim danışmanlığa, mağazacılık ve pazarlamadan besin sanayine, telekomünikasyondan yazılım sistemlerine kadar faaliyet yürüten 16 şirketin ilgili kanunun 4. hususunu ihlal ettikleri ve kelam konusu aksiyonların 5. husus kapsamında ferdî muafiyetten yararlanamayacağını belirten temsilci, bu nedenle idari para cezası uygulanması gerektiği kanaatini lisana getirdi.

Temsilci, eğitim ve danışmanlıktan restoran işletmelerine, medya internet hizmetlerinden televizyon yayıncılığına, oyun yazılım ve pazarlamadan teknoloji hizmetlerine kadar çeşitli alanlarda faaliyet yürüten 21 teşebbüs tarafından kanunun 4. unsurunun ihlal edildiği tespit edilemediğinden idari para cezası verilmesine gerek olmadığını bildirdi.

Soruşturma heyeti temsilcisinin akabinde hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin temsilcileri, argümanları reddederek kelamlı savunmalarını yaptı.

Tarafların kelamlı savunmalarının alınmasına yarın da devam edilecek.

Centilmenlik mutabakatları nedir?

Dosya konusunu “çalışan ayartmama anlaşmaları” öbür bir tabirle “centilmenlik anlaşmaları” oluşturuyor.

İş gücü piyasalarında emek için rekabet halinde olan patron pozisyonundaki teşebbüslerin ortalarındaki direkt yahut dolaylı olarak yapılan bu mutabakatlar, çalışanların şirketler ortasındaki geçişlerinin engellenmesine, çalışanların daha yüksek fiyatlar ve daha güzel şartlar sunan iş fırsatlarından yoksun kalmasına neden olabiliyor.

Böylece emek faktörünün teşebbüsler ortasındaki hareketliliğinin azalmasıyla yahut emeğin karşılığı olan fiyatların yapay biçimde gerçek bedelini bulamamasıyla işgücü piyasalarındaki rekabetçi yapı ziyan görebiliyor.

Rekabet Kurumu da emek faktörünün teşebbüsler ortasında sağlıklı halde geçişini sağlamayı hedefliyor.

YORUMLAR YAZ