• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1593968,396
  % 1,14
 • BIST 100
  9.374,20
  % 0,29

İstanbul Fintech Week 4. yılında bölüm temsilcilerini bir ortaya getirdi

İstanbul Fintech Week 4. yılında bölüm temsilcilerini bir ortaya getirdi

Finansal İnovasyon ve Teknoloji Derneği’nin (FINTR) ana destekçisi olduğu İstanbul Fintech Week, 13-14 Nisan tarihlerinde Fişekhane’de gerçekleştirilen özel bir tertiple bölüm temsilcilerini bir ortaya getirdi. Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Türkiye’nin birinci küresel finansal teknoloji aktifliği İstanbul Fintech Week, 2 gün boyunca üç tepeye ve 50’nin üzerinde oturuma konut sahipliği yaptı. Birinci gün ‘Blockchain Fest’ ile başlayan aktifliği ikinci gününde, ‘Digital Finance Summit’ ve ‘Women in Fintech Summit’ tepeleri gerçekleşti.

Fintech dalının duayen isimlerinden The Financer CEO’su Chris Skinner, açılış konuşmasında şunları söyledi:

“2008 krizi ile birlikte finans ve bankacılık dalında kökten bir değişim başladı. Şu anda bildiğimiz bir dünyada yaşamıyoruz. Bu dünyada hudutlar yok. İnternet hükümetleri, ülke sonlarını tanımıyor. Her şey üzerine tekrar düşünüyoruz ve daha farklı düşünmek mecburiyetindeyiz.

Pek çok şirket bulut ve taşınabilir aplikasyonları kullanmaya çalışıyor. 2010’da fintech dalın yüzde 3’ünü temsil ediyordu 2021’de yüzde 38’e ulaştı. Bu oran daha da artıyor. Her fintech startup şirketi makul bir gereksinime yönelik hareket ediyor. Herkese hizmet etmiyorlar. Tam da bu noktada bankaların zafiyeti ortaya çıkıyor, zira bankalar herkese her şeyi vermek istiyor ve eksiksiz olarak hizmet edemiyorlar. Bu yüzden fintech’in bankaların yetişemediği noktalara girmesi gerekiyor. Örneğin Stripe; şu anda en çok kıymetlenen fintech, 95 milyar dolarlık bir değerlemesi var. Bu da, 9 Commerzbank pahasına denk geliyor. 10 yıl içinde bu bedele ulaştı, geçen yıl 65 milyar dolara düştü. Nedeni ise, herkesin dijitale yönelmesi ve Ukrayna’daki durumdan oluşan belirsizlikler.”

“Görünmez Finans” masaya yatırıldı

Digital Finance Summit’te uzman konuklar finansal eserlerin tüm hizmetlerin içinde sunulabilen eserlere dönüşümünü, ödemeler 2.0’ı, sigortacılıkta yapay zekayı, “sadece dijital” bankacılığı ve daha birçok mevzuyu masaya yatırdı. FINTR İdare Konseyi Lideri ve KOOP Ventures Kurucu Ortağı Demet Zübeyiroğlu’nun moderatör olarak yer aldığı ‘Bankacılığın, Hizmet Olarak Finansa Dönüşmesi’ başlıklı panelde Yapı Kredi Stratejik İş Geliştirme ve İnovasyon Yöneticisi Itır Aydoğan, Odeabank Dijital Bankacılık Yöneticisi Murat Bitirici, Türkiye İş Bankası Dijital Bankacılık Yöneticisi Emre Ölçer yer aldı. “Yalnızca dijital bankacılık mümkün mü?” paneli ise KOOP Kurucu Ortağı Mustafa Baltacı moderatörlüğünde gerçekleşti. Panelde, KPMG Türkiye Fintek ve Dijital Finans Başkanı Sinem Cantürk ile The Fintech Times Ekonomik Kalkınma Danışmanı Richie Santosdiaz konuştu.

“Ödeme 2.0: Gelecek ne getirecek?” panelinde ise Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Hüsnü Avşar Gürdal, United Payment Türkiye Ülke Müdürü Adem Aykın ve Garanti BBVA Ödeme Sistemleri CEO’su Murat Davet Süzer yorumlarda bulundu.

Etkinlikte TSB Genel Sekreteri Özgür Obalı ve SEDDK Lideri Mehmet Akif Eroğlu “Şimdi Sigorta İnovasyonu” panelinin açılış konuşmalarını yaptılar.

TSB Genel Sekreteri Özgür Obalı değerlendirmesinde şu tabirleri kullandı:

Teknoloji büyük bir süratle ilerliyor. Insurtech’ler ve sigorta şirketleri bu süratli gelişim karşısında son derece çevik iş modellerini benimsemeliler. Insurtech’lerin çalışma modelleri bu sürate ayak uydurabilir görünmekte lakin muvaffakiyete ulaşmak sigorta şirketlerinin tecrübesini rehber edinerek ve bu alanda derin iş birlikleri kurarak mümkün olabilecektir. Tüm bu değerlendirmeler ışığında sigorta bölümü ve Insurtech’lerin iş birliği fırsatlarını geliştirmeleri değer arz etmektedir. İnanıyorum ki bu iş birlikleriyle ülkemizde sigortacılığı geliştirecek, sigorta farkındalığını artıracak güçlü iş birlikleri ile geleceğin inşasında daha güçlü bir sigorta dalı olarak yer alacağız.”

SEDDK Lideri Mehmet Akif Eroğlu, gerçekleştirdiği konuşmada “Dijital dönüşümü yalnızca konvansiyel süreçlerin dijitale taşınması ve kağıtsız ortamın tesisi olarak değil, nesil değişiminin getirdiği yeni davranış kalıplarını ve teknolojik değişimin yıkıcı tesirlerini dikkate alarak müşteriyi gerçek vakitte yanlışsız yerde, gerçek eserle kuşatan yeni iş modellerinin ve yenilikçi eserlerin oluşturulması olarak görüyoruz. Ülkemizdeki düşük penetrasyon oranının artırılmasını değerli bir fırsat olarak kıymetlendiriyor ve bunu artırmak için destekliyoruz. Bu manada düzenleyici ve denetleyici kurum olarak regülasyon altyapısını dijital sigortacılığa uçtan uca ahenkleştirmek temel gayemiz olup, dijital sigorta şirketi ve servis sigortacılığı tariflerine mevzuatımızda yer vermeyi planlıyoruz” dedi.

Finans kesiminin bayan girişimcileri sahneye çıktı

Etkinlikte ayrıyeten finans ekosistemine taraf veren bayan teşebbüsçüler ve başkanların muvaffakiyet kıssaları de anlatıldı. Women in Fintech Summit başlığı altında gerçekleştirilen oturumlarda, Unconventional Ventures Kurucusu Theodora Lau, Stratyfy COO’su Deniz Johnson, Meral Eredenk Kurdaş ve Odgers Berndston Yönetici Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar üzere isimler yer aldı. Panelde bölümde bayan yönetici sayısını artırmaya yönelik atılması gereken adımlar, bayan önderlerin yaşadıkları tecrübeler ve bölümün güçlü bayanlarına ilham verecek tavsiyeler de paylaşıldı.

“Dijital finansın öncüleri” mükafatlarını aldı

Öte yandan, KPMG ve FINTR işbirliğiyle gerçekleştirilen “Dijital Finansın Öncüleri” programı kapsamında finans teknolojileri alanında yenilikçi projeler geliştiren bankalara ve küreselleşmeye en açık teşebbüslere mükafatları verildi. The Pioneer Bank (Öncü Banka) mükafatı Türkiye İş Bankası’nın olurken, The Visionary Bank (Vizyoner Banka) mükafatını ise Yapı Kredi Bankası aldı.

Diğer taraftan, The Collaborative Bank (İşbirliğine En Açık Banka) mükafatı Fibabank’a, The Küresel Fintech (Küresel Fintech) mükafatı United Payment’a, The Emerging Fintech (Büyüyen Fintech) mükafatı Fimple’a, The Innovative Fintech (Yenilikçi Fintech) mükafatı Agrio’ya ve Financial Inclusion (Finansal kapsayıcılık) mükafatı ise Papara’ya verildi.

YORUMLAR YAZ