Parapiyasasi.net
“İstanbul’da beş çalışandan biri işinden şad değil”
Yazar: -09 Mayıs 2023
7

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi, Betam, Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Dr. Gökhan Şahin Güneş ve Betam Araştırma Asistanı Mehmet Cem Şahin tarafından hazırlanan “İstanbul’da İşten Memnuniyetsizlik” başlıklı araştırma notunu yayımladı.

Sonuçlar çalışanların yaklaşık beşti birinin, yüzde 17,4’ünün işinden şad olmadığını gösterdi. Eğitim seviyeleri dikkat alındığında daha çok düşük eğitimli ve yüksek eğitimli bayanların işlerinden mutlu olmadıkları ortaya çıktı. Öte yandan yapılan işin kimi nitelikleri dikkate alındığında yüklü olarak düşük gelirlilerin, çırak/stajyerlerin, fizikî iş yapanların ve kayıt dışı çalışanların işlerinden mutlu olmadıkları görüldü.

Memnuniyetsizlik nedenleri ortasında fiyatların yetersizliği, çalışma saatlerinin uzunluğu ve işte terfi imkânlarının zorluğu öne çıktı. Bayanların memnuniyetsizlik nedeni olarak yüzde 39,3 ile aldıkları fiyatı, yüzde 27,4 ile çalışma saatleri, yüzde 26,5 ile terfi imkânlarının olanaksızlığı ve yüzde 17,1 ile eğitimleriyle işleri ortasındaki uyumsuzluktan kaynaklandı.

Erkekler ise yüklü olarak yüzde 15,2 ile ulaşım zahmetinden ve ağır yahut sıhhatsiz iş şartlarından mutlu olmadıklarını beyan etti.

Üçte biri iş aramıyor

Anketler işinden şad olmayanların yüzde 31’lik kesitinin iş aramadığını da ortaya koydu. Bu kümeye mutlu olmamasına karşın neden iş aramadığı sorulduğunda, kümenin yüzde 59,8’i daha elverişli bir iş bulamayacağını belirtirken, yüzde 18,9’u alışmış oldukları nizamı bırakmak istemediklerini belirtti.

Araştırmada 2021 Eylül ve 2022 Ekim aylarında İBB İSPER “İstanbul İşgücü Piyasası” raporu için gerçekleştirilen kapsamlı anketlerin bilgiler kullanıldı. 2021 yılındaki anket İPA tarafından çalışma yaşındaki 10 bin 83 kişi, 2022 yılındaki anket ise Remind şirketi tarafından 5 bin kişi ile yapıldı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar