• YARIM ALTIN
  5.508,00
  % 1,03
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5847
  % 0,09
 • € EURO
  29,2358
  % 0,14
 • £ POUND
  33,8100
  % 0,57
 • ¥ YUAN
  3,7849
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,2745
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  770698,748
  % -0,25
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

İsviçre Merkez Bankası dijital parayı test edecek

İsviçre Merkez Bankası dijital parayı test edecek

SNB Lideri Thomas Jordan, Zürih’te düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, SNB’nin bir pilot uygulamanın modülü olarak İsviçre’nin SIX dijital Borsasında toptan CBDC ihraç edeceğini bildirdi.

Bunun yalnızca bir deney olmadığını vurgulayan Jordan, “Banka rezervlerine muadil gerçek para olacak ve maksat piyasa iştirakçileri ile gerçek süreçleri test etmek.” dedi.

Öte yandan, geçen yıl piyasalarda yaşanan sert dalgalanmalar güvenilirliklerinden telaş duyulan kripto para üniteleri ve sabitcoinlere yönelik düzenleme ve denetleme taleplerini artırırken, CBDC’lere yönelik global ilginin ağırlaşması da dikkati çekiyor.

CBDC, bir ülkenin resmi para ünitesinin dijital hali olarak tanımlanıyor.

Bir merkeze bağlı olarak üretilmeleri, CBDC’leri Bitcoin üzere kripto para ünitelerinden ayıran en temel özellik olarak gösteriliyor. Dağıtık defter teknolojisi kullanılarak oluşturulan ve dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan kripto para ünitelerini ise yönetim eden merkezi bir otorite bulunmuyor.

CBDC’lerin, fiziki paraya nazaran birtakım avantaj ve dezavantajları mevcut.

Paraya kolay ve inançlı erişim sağlayarak finansal iştiraki teşvik etmek, yurt içi ödemelerde rekabet ve dayanıklılığı geliştirmek, ödemelerde verimliliği artırmak ve süreç maliyetlerini düşürmek, programlanabilir para yaratmak ve para akışlarında şeffaflığı geliştirmek, para ve maliye siyasetinin kesintisiz ve kolay akışını sağlamak üzere avantajlar merkez bankalarının dijital para geliştirme motivasyonları ortasında yer alıyor.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) mevzuya ait bir raporuna nazaran, CBDC’lerin para siyaseti, finansal istikrar ve milletlerarası para sistemi üzerinde değerli tesirlerinin olması bekleniyor.

IMF’nin raporunda, CBDC araştırmalarının, çoklukla kripto varlıkların ortaya çıkmasına cevap olarak, Kovid-19 salgını sırasında hızlandığı belirtiliyor.

Atlantic Council’in datalarına nazaran, global iktisadın yüzde 95’inden fazlasını temsil eden 114 ülke, CBDC’lere yönelik etkin araştırma yapıyor.

Ülkelerin bu alandaki araştırmalarının ağırlaştığı dikkati çekerken, Mayıs 2020’de sadece 35 ülkenin CBDC’leri değerlendirdiği kayıtlarda yer alıyor.

YORUMLAR YAZ