Parapiyasasi.net
İTO/Avdagiç: Sanayi ve ticaret belirli merkezlerde sıkışmamalı
Yazar: -10 Mart 2023
4

İTO’dan yapılan açıklamaya nazaran, İTO’nun Mart ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi.

Açıklamada toplantıdaki konuşmasına yer verilen Avdagiç, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde depremzedelerin endişelerinin giderilmesi suretiyle bölgede üretimin canlandırılmasının değerli olduğunu vurguladı.

Deprem bölgesinin tekrar ayağa kalkmasının yolunun bu kentlerde üretimin yine başlamasından geçtiğini belirten Avdagiç, “Lojistiği bir sorun olarak ileri sürenler olabilir. O vakit Türkiye’nin son yıllarda kara yolu ulaşımında aldığı büyük aralığın bir benzerinin demir yolu ile yük nakliyeciliğinde da alınması gerekiyor. Ülkenin süratli demir yolu ağlarıyla örülmesi ve limanlara süratli erişimin sağlanması lojistiği sorun olmaktan çıkaracaktır. Bu da üretimin ve endüstrinin ülke geneline yayılmasına taban hazırlayacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

“İTO’nun üyeleriyle bölgeye şu ana kadar yaptığı yardım ölçüsü 220 milyon liraya ulaştı”

Şekib Avdagiç, toplantıda, sarsıntıların akabinde odanın gerçekleştirdiği çalışmaları anlattı. İTO’nun Zelzele Uyum Merkezi’nden bölgeye 108 tır ve 8 uçakla yardımların gönderildiğini aktaran Avdagiç, İTO’nun üyeleriyle birlikte bölgeye şu ana kadar yaptığı yardım ölçüsünün 220 milyon liraya ulaştığını kaydetti.

Acil tedarikçi üzere çalıştıklarını belirten Şekib Avdagiç, “İstanbul’dan tedarik ettiğimiz yakmaya hazır odunları kamyonlara yükleyip yola çıkardık. Acil gereksinim bilgisi gelince anında bölgeye talep edilen kadar oksijen tüpü gönderdik. Çadırkentlerde buzdolabı olmadığı için eserlerin uzun müddet korumasını sağlayan termo boxlar talep edildi. Onları gönderdik. Bir bölgeden ‘acil çadıra muhtaçlık var’ haberi gelince, biz oraya çabucak çadır gönderdik. Nokta atışlı ve incelikli bir çalışma yürüttük” sözlerini kullandı.

Depremin sonuçlarının en az bir sene boyunca bölge beşerinin hayatını etkileyeceğine dikkati çeken Avdagiç, şöyle devam etti:

“Deprem bölgesinin daha uzun mühlet yardıma ve özel dayanaklara muhtaçlığı var. İş dünyası olarak yardımları, muhtaçlıklar sürdükçe devam ettirmek zorundayız. Olağan hayata dönüş için daha uzun bir yolumuz olduğu ‘tartışma götürmez’ bir gerçek. Bizler de yardım çalışmalarımızı bu perspektifle şekillendiriyoruz. Rutin muhtaçlık yardımlarımızı nizamlı olarak uzun müddet devam ettirmemiz gerekiyor. İTO olarak, devletimizle ve TOBB ile uyum halinde bu çalışmalarımızı yürütüyoruz. Zelzele neslinde bir ülke olmanın bize verdiği değerli bir ikaz var. O da sanayi ve ticaretin aşikâr merkezlerde sıkışmaması gerektiğidir. Görüyoruz ki belli bölgelerde ağırlaşan sanayi ve ticaret, hem bölgeler ortası kalkınmışlık ve refah düzeyini olumsuz etkiliyor hem de ekonomik ve toplumsal riskleri artırıyor. Zelzelenin Türkiye’nin kalkınma ve endüstrileşme stratejisinde bir ‘desantralizasyon’a yol açmasını diliyorum.”

İTO Lideri Avdagiç, İTO’nun orta vadede yapacakları çalışmaya ait ise, “Bölge insanımızı kalıcı konutlarına yerleştirmek, onların yanında olmak için başlatılan çalışmada, İTO olarak yerimizi alıyoruz. Bunun nasıl olacağına dair yol haritasını, TOBB ve devletimizin ilgili üniteleriyle çizmeye çalışıyoruz.” görüşünü aktardı.

Avdagiç, kalıcı konutlara kadar gereksinim duyulacak konteyner kentler için de çalışma yürüttüklerini, Kahramanmaraş Sıhhat Vilayet Müdürlüğünün muhtaçlığı için özel konteynerler hazırlayıp gönderdiklerini, tekrar barınma konteynerleri sevkiyatının da devam ettiğini kaydetti.

“Kanuna karşın, fiili durum oluşmasına asla müsaade etmemeliyiz”

Deprem bölgesinden başlayarak tüm illerimizle sarsıntıya hazır ve zelzeleyle barışık bir Türkiye’yi yine inşa etmek zorunda olduğumuzun altını çizen Avdagiç, “Yine afetlere karşı en hazırlıklı, afetler sonrasında da en süratli ve tesirli reaksiyon verebilen ülke olmalıyız. Bunun için de eğitimimizi, mevzuatımızı ve bürokratik yapımızı tekrar kurgulamamız gerekiyor. Kanuna karşın, fiili durum oluşmasına asla müsaade etmemeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul’un sarsıntı riskine de dikkati çeken İTO Lideri Avdagiç, “Dönüşümün ve yine inşanın bir misyon olduğu şuuruyla hareket edilmesi gerekir. Bu yüzden devletimizin bu kapsamdaki faaliyetleri vergilendirmesinde vergi gelirini, özel bölümümüzün de bu faaliyetlerden elde edeceği yararda karı öncelememesi gerektiğine inanıyoruz.” tabirlerini kullandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar