Parapiyasasi.net
JPMorgan: Sarsıntının fizikî maliyeti 25 milyar dolar
Yazar: -16 Şubat 2023
7

ABD’li yatırım bankası JPMorgan, Kahramanmaraş merkezli zelzele felaketinin bina ve altyapıya verdiği direkt hasarın yarattığı maliyetin 25 milyar dolar düzeyinde olacağı varsayımında bulundu. Bu sayı GSYH’nin yüzde 2,5’ine denk geliyor.

JPMorgan ayrıyeten, TCMB’nin gelecek haftaki para siyaseti toplantısında faizleri 100 baz puan daha düşürerek yüzde 8’e indireceğini öngördü.

JPMorgan ekonomisti Fatih Açelik, bankanın müşterilerine gönderdiği notta, “Türkiye’deki sarsıntı trajik can kaybına yol açtı ve kıymetli ekonomik sonuçları olacak” sözlerine yer verdi.

Akçelik, şu sözleri kullandı:

“- Siyasi idare sarsıntıdan evvel bile faizlerin daha da indirileceği sinyali veriyordu. 18 Haziran’a kadar yapılması gereken seçimler öncesinde yeni faiz indirimleri yapılması mümkünlüğünü göz arkası edemiyoruz.

– Fakat, Türkiye’de para siyaseti transfer düzeneği çalışmadığından siyaset faizinin artık geçmişe kıyasla daha az kıymet taşıdığına inanıyoruz.”

Can kaybı artıyor

İlki 7,7 ikincisi 7,6 büyüklüğündeki iki sarsıntı; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da büyük yıkıma yol açmıştı. AFAD’ın son açıklamasına nazaran zelzele felaketinde 36 bin 187 kişi ömrünü yitirmişti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar