Parapiyasasi.net
Kamu çalışanının artırım oranı belirli oldu
Yazar: -09 Mayıs 2023
6

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamu emekçilerine refah hissesi dahil yüzde 45 artırım yapıldığını açıkladı. En düşük kamu emekçisi fiyatı 15 bin liraya yükseltildi.

Kamu çalışanının artırım ve mesai oranlarını açıklayan Erdoğan, “Kamudaki emekçiler için gece çalışanların fiyatlarının yüzde 8 artırımlı ödenmesini öngörüyoruz. Fazla çalışma fiyatlarında ise yüzde 70’lik artışa gidiyoruz. (Kamuda) Gazi, terör mağduru ve şehit yakını çalışanların çıplak fiyatlarına yüzde 10’luk ek yapıyoruz” dedi.

Kara yolları, demir yolları, vilayet özel yönetimleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, Ulusal Eğitim ve Ulusal Savunma bakanlıkları, hastaneler ve üniversitelerin de ortalarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 700 binden fazla emekçiyi ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Kontratları Çerçeve Protokolü görüşmelerinde sona gelindi.

Türk-İş ve Hak-İş’in emekçi kısmını, Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Dalı Kamu Patronları Sendikasının (TÜHİS) kamu patronunu temsil ettiği görüşmelerle, kamu personelinin 2023-2024 devrindeki mali ve toplumsal hakları belirlendi.

Diğer kontratları de yakından ilgilendiriyor

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak artırım oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Devir Toplu Kontrat görüşmeleri, 1 Ağustos’ta başlayacak.

Bu bakımdan, kamu çalışanlarını ilgilendiren çerçeve protokol, memurların toplu kontratı başta olmak üzere özel bölümde imzalanacak toplu iş kontratlarının çerçevesini belirlemesi açısından da ehemmiyet taşıyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar