Parapiyasasi.net
Kamu personelinin artırım görüşmeleriyle ilgili açıklama
Yazar: -05 Mayıs 2023
5

Bakan Vedat Alım, kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla emekçiyi ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Mukaveleleri Çerçeve Protokolü’nün görüşmeleri kapsamında, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ heyetlerini makamında kabul etti.

Yaklaşık 4 saat süren görüşmenin akabinde TÜRK-İŞ Genel Lideri Atalay ve HAK-İŞ Genel Lideri Mahmut Arslan gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Müzakereler için bir ortaya geldiklerini söz eden Arslan, “Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda gelinen noktayı daha ileriye taşımak için hakikaten bugün verimli bir toplantı yaptık. Bu toplantının sonucunda belirli bir kademeyi geçtik. Umarım önümüzdeki hafta Sayın Bakan’la tekrar bir ortaya geleceğiz.” diye konuştu.

Arslan, toplu iş mukavelesinin son noktada uzlaşması için gayret göstereceklerini vurgulayarak, “Samimiyetle, Sayın Bakan, TÜHİS (Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Dalı Kamu Patronları Sendikası), HAK-İŞ ve TÜRK-İŞ olarak nitekim bu toplu iş kontratını bir an önce sonuçlandırmak için gayret sarf ettik. Verimli bir toplantıydı lakin bütün unsurlarda bir uzlaşmayı şimdi yakalayamadık. Tam bir mutabakat sağlanamadı. Bunun için de gayretlerimiz devam edecek. ” değerlendirmesinde bulundu.

700 bine yakın kamu personelinden 365 bininin minimum fiyatlı olduğunu lisana getiren Arslan, “Toplu iş mukavelesini abartılı biçimde yansıtanların ve çalışanların bugün minimum fiyatla çalışmasının farkında olmayan çevrelerin bunun farkında olmasını istiyoruz.” tabirlerini kullandı.

– “Seçimden evvel bu sorunun bitmesini talep ediyoruz”

TÜRK-İŞ Genel Lideri Atalay da 700 bini aşkın emekçiyi ilgilendiren bu çalışmanın, aileleri de düşünüldüğünde 4 milyon kişiyi kapsadığına işaret etti.

Atalay, şunları kaydetti:

“4 milyonluk bir topluluk bizden bugün bir sayı bekliyor. Bizden de değil hükümetten bekliyor. İsteğimiz şuydu, bugün buraya çıkalım, şunu verdiler, bunu verdiler diyelim. En son hepinizin bildiği üzere taban fiyat 12, üstteki tavan fiyat yüzde 40 civarında bir sayı vardı. Lakin o sayının dışında bizim sendikaların tamamının iş yerlerinde özel sıkıntıları var, sorunları var. Emek artırımı var, hizmet artırımı var, gece çalışmaları var, maliye var. Bunlar da o denli kıymetli problemler ki tıpkı sıkıntı Güç Bakanlığında var, Ulusal Savunma Bakanlığında var, öbür bakanlıklarda var. Artık bugün aşağı üst biz onların bir kısmını çözdük.”

Salı günü patron tarafından bir sayı beklediklerini belirten Atalay, sürecin üç aydır devam ettiğini hatırlattı.

Seçimden evvel bu sorunun bitmesini talep ettiklerini söyleyen Atalay, şöyle devam etti:

“Verirlerse uygun bir sayı ne ala vermezlerse biz bu sıkıntıyı seçimden evvel bitireceğiz diye bir ayet yok. Onun için bir an önce ailelerin talebini yerine getirsinler. Talepleri karşılasınlar. Yani salı son olur, salıdan sonra aslında bu sıkıntıyı görüşmenin bir manası kalmaz. Salı günü inşallah bizim önümüze taban ve tavan fiyatla ilgili bir sayı getirirler. İdari unsurlarda takıldığımız bir bahis var. Onları çözerler. Kontrata bağlı olup bu fiyat kime veriliyor? Bu ülke halkına veriliyor. Kime veriliyor? Bu ülkede yaşayan emekçiye veriliyor. Neyi konuşuyoruz? 10 bin, 11 bin lirayı konuşuyoruz, etin 325 lira olduğu bir yerde konuştuğumuz sayılar bu. Yani biz burada afaki bir sayı istemiyoruz.”

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar