• YARIM ALTIN
  5.516,00
  % -0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9518
  % 0,08
 • € EURO
  28,7155
  % -0,07
 • £ POUND
  33,4807
  % 0,07
 • ¥ YUAN
  3,7064
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2785
  % -0,11
 • BITCOIN/TL
  715383,490
  % 1,07
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Katar ile Japonya bağlantılarını stratejik paydaşlık düzeyine yükseltti

Katar ile Japonya bağlantılarını stratejik paydaşlık düzeyine yükseltti

Katar resmi ajansı QNA’da yer alan habere nazaran Katar Buyruğu Pir Temim, Kişida ile görüşmesinde iki ülke ortasındaki bağların daha da gelişmesi ve büyümesi temennisinde bulundu.

Japonya Başbakanı Kişida ve beraberindeki heyetin, Katar ziyaretinin ilgiler için değerini vurgulayan Buyruk Temim, her alanda işbirliğini geliştirmek için uyumun sağlanmasına yönelik sorunları de masaya yatırdıklarını belirtti.

Şeyh Temim, bu çeşit toplantıların ve iki taraf ortasındaki karşılıklı ziyaretlerin devamının geleceğini söyleyerek, Katar ve Japonya’nın, ortak ehemmiyete sahip çeşitli hususlarda ve alanlarda ikili uyumu ve istişareyi artıracağını kaydetti.

Katar ile Japonya ortasındaki ikili ilgilerin, stratejik paydaşlık düzeyine yükseltildiğini ve bundan duyduğu memnuniyeti söz eden Katar Buyruğu ayrıyeten iki ülke ortasında güç başta olmak üzere birçok alanda büyüme yaşanacağını kelamlarına ekledi.

Japonya Başbakanı Kişida Fumio ise sıcak karşılama için teşekkürlerini söz ederek, Katar-Japon diplomatik münasebetlerinin değerini vurguladı.

Kişida, başta güç, iktisat, savunma ve güvenlik olmak üzere ikili ilgilerin güçlendirilmesi hedefiyle ilgilerin stratejik paydaşlık düzeyine çıkarılmasından duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

İlişkileri gelecek 50 yıl içinde daha yüksek düzeylere çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Kişida, görüşmelerde çeşitli bölümlerde işbirliği olasılıklarının gözden geçirilmesinin yanı sıra iki ülke ortasındaki bilhassa iktisat ve güç alanlarında mevcut işbirliği münasebetlerini ele aldıklarını söyledi.

Liderler ayrıyeten, bölgesel ve milletlerarası sıkıntılar hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Suudi Arabistan’daki temaslarının akabinde dün BAE’ye geçen Japonya Başbakanı Kişida, Katar ziyaretiyle Orta Doğu tipini tamamladı.

YORUMLAR YAZ