Parapiyasasi.net
Katı emisyon kuralları getiren ‘Euro 7’nin maliyeti yükselecek
Yazar: -23 Mayıs 2023
5

Brüksel merkezli Avrupa Araba Üreticileri Birliği (ACEA), Temmuz 2025’te araba ve hafif ticari araçlara, Temmuz 2027’de de ağır vasıtalara uygulanması planlanan Euro 7 emisyon standartlarına ait açıklama yayımladı.

Yeni yapılan bir araştırmanın Euro 7 standartlarının direkt maliyetlerini AB Komitesi varsayımlarının 4 ile 10 kat daha üzerinde belirlediğine dikkat çekilen açıklamada, “Euro 7 düzenlemesi arabaların, kamyonetlerin, kamyonların ve otobüslerin üretim maliyetlerini artıracaktır” sözü kullanıldı.

Açıklamada, yeni standartların araç başına maliyetin içten yanmalı motorlu arabalar ve kamyonetler için yaklaşık 2 bin avro, dizel kamyonlar ve otobüsler için de yaklaşık 12 bin euro olduğuna işaret edildi.

Bu sayıların AB Kurulu’nun Euro 7 tesir değerlendirmesindeki varsayımları olan otomobiller ve kamyonetler için 180-450 avro ile kamyonlar ve otobüsler için 2 bin 800 euronun çok üzerinde olduğu kaydedilen açıklamada, bu fiyatların ekipman ve yatırımlar için direkt üretim maliyetlerini içerdiği, son kullanıcılar için fiyatların daha da fazla artacağı tabir edildi.

Açıklamada, Avrupa araba endüstrisinin iklim, etraf ve sıhhat yararları nedeniyle emisyonları daha da azaltmayı desteklediği belirtilerek, “Ancak Euro 7 teklifi, bunu yapmanın gerçek yolu değildir. Zira Euro 7 son derece yüksek bir maliyetle son derece düşük çevresel tesire sahip olacaktır” değerlendirmesinde bulunuldu.

Doğrudan maliyetlere ek olarak Euro 7’nin daha yüksek yakıt tüketimi üzere dolaylı maliyetleri de olacağı kaydedilen açıklamada, bir aracın kullanım ömrü boyunca yakıt maliyetlerini yüzde 3,5 oranında artabileceği bildirildi.

Euro 7 standartları

AB Komitesi, geçen yıl Avrupa Yeşil Mutabakatı doğrultusunda AB’de satılan yeni araçlardan kaynaklanan kirliliği azaltmak için Euro 7 standartları teklifini açıklamıştı.

2025’te yürürlüğe girmesi öngörülen yeni Euro 7 standardı ile dizel ve akaryakıtlı motorlara birebir kuralları getiriyor ve emisyon düzeyleri daha fazla düşürülüyor.

AB Kurulu’nun hazırladığı teklifin yürürlüğe girmesi için Avrupa Parlamentosu (AP) ve üye ülkelerin bunu onaylaması gerekiyor.

Öte yandan, İtalya’nın başını çektiği bir küme ülke kelam konusu yeni standartlara karşı olduklarını açıklamıştı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar