• YARIM ALTIN
  5.538,00
  % -0,18
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9816
  % 0,22
 • € EURO
  28,7933
  % 0,24
 • £ POUND
  33,5673
  % 0,38
 • ¥ YUAN
  3,7088
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,2805
  % 0,48
 • BITCOIN/TL
  718416,747
  % 1,42
 • BIST 100
  8.120,24
  % 0,02

Kontrolmatik Teknoloji Ankara’daki tesis yatırımının %95’ini tamamladı

Kontrolmatik Teknoloji Ankara’daki tesis yatırımının %95’ini tamamladı

HANDE BERKTAN

Endüstriyel teknolojiler, güç depolama, ulaşım, madencilik ve uydu teknolojileri alanlarında yatırımları olan mühendislik firması Kontrolmatik Teknoloji, Ankara Polatlı’da hayata geçireceği güç depolama yatırımının yüzde 95’ini tamamladıklarını açıkladı.

“Enerji depolama tesisi yıllık 2.2 gigawatt üretime ulaşacak”

Gündem Teknoloji programına konuk olan Kontrolmatik Teknoloji Genel Müdürü Osman Şahin Köşker güç depolama yatırımlarının sürecini “Deprem nedeni ile yatırım sürecimizde bir ölçü gecikme oldu. Şirket olarak sarsıntı bölgesinde etkin bir formda yer aldık. Hayat konteyner kentleri kurduk. Yatırım tarafında Ankara Polatlı’daki güç depolama tesisimizin faaliyete geçmesiyle aşikâr gecikmeler oldu süreci bir ay kadar uzattık. Ankara Polatlı’daki tesisimizin kurulumunda yüzde 95 seviyelerindeyiz, suram ve deneme süreçleri devam ediyor. Tesisimizin birinci fazında 200 kişilik mühendis takımımız olacak ikinci fazla bir arada 600 kişilik mühendis takımına ulaşmış olacağız. Hem kimya hem de güç depolama alanında AR-GE merkezlerimiz başka bir yapılanma. AR-GE grubumuzun kimya tarafında İstanbul’da, elektronik ve mekanik sistemler kısmı Ankara’da yer alıyor. Ankarada’ki tesisin birinci fazının üretim kapasitesi yıllık 500 megawatt saat, ikinci fazla bir arada üretim kapasiteyle birlikte yıllık 2.2 gigawatt saate çıkacak. ABD’deki tesisin birinci fazın kapasitesi yıllık 3 gigawatt saat.” anlattı.

Hammadde tedariğinde sorun yaşamadıklarını lisana getiren Köşker “Hammadde tedariğinde lityum fiyatları tekrar artışta lakin istikrara oturacaktır. Tabiatta bulunması güç bir element değil. Çin hegemonyası tüm güç dalında var fakat önümüzdeki süreçte farklı ülkelerdeki yatırımların hayata geçmesiyle bu azalacaktır. ABD bilhassa yenilenebilir güç yatırımlarına büyük bir yatırım teşviği açıkladı, bunlar bölümün için olumlu gelişmeler.” dedi.

Robotik teknolojiler konusunda yatırım planlarına dair “Robotik tarafta AR-GE ünitemizi şirketleştirmiştik. Orada devam etmekte olan bir yatırımımız var. Biz robotların kendisini üretmeyle yola çıktık. Robot kolların mekanik yapısının üretimine yönelik yatırımımız oldu. Dünya genelinde beşerle çalışan robotlar çok daha fazla artacak. Bu sürecin yeni başladığına inanıyorum. Ortadoğu, Afrika ve Türki Cumhuriyetlerle işler yapıyoruz. Yatırımlarımız Türkiye ve ABD’de. Balkanlardaki yenilenebilir güç projelerine paydaş olmak ismine ihalelere giriyoruz. Makedonya’daki projemizi yeni bitirmek üzereyiz. Makedonya’daki taşınabilir güneş santralinin yüklenicisi pozisyonundayız.” konuştu.

“Plan S, 2027’e kadar 300 uydu gönderimi planlıyor”

Kontrolmatik Teknoloji Genel Müdürü Köşker, uydu ve uzay teknolojileri şirketi Plan S’in faaliyetlerini “Görüntüleme maksatlı 3 tane deneme uydumuz gökyüzünde. Bunlar sinyal, imaj işlemeyi test ediyor. Gayemiz 300 uyduya ulaşmak ve büyük bir kapsama alanı oluşturmak. Objelerin internetini sağlamayı planlıyoruz. Denetim X’de sensörlerin üretimini yapıyoruz. Akıllı kentler, tarım teknolojileri, lojistik ve eserlerin takibi hizmet sunduğumuz bölümler. Objelerin interneti konusunun oluşturacağı bilgi çok bedelli bunu işleyerek geleceğe yönelik kestirim geliştirmeye imkan sağlayabiliyoruz.” dedi.

YORUMLAR YAZ