• YARIM ALTIN
  5.510,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9425
  % 0,07
 • € EURO
  28,7336
  % -0,07
 • £ POUND
  33,5211
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  3,7044
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,2800
  % 0,43
 • BITCOIN/TL
  716777,366
  % 1,33
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Körfez Bölgesi, Türk oyun kesimini yatırım odağına aldı

Körfez Bölgesi, Türk oyun kesimini yatırım odağına aldı

HANDE BERKTAN

Gündem Teknoloji programına konuk olan Boğaziçi Ventures İdare Heyeti Üyesi Barış Özistek, Körfez Bölgesindeki yatırımcıların odağında yerli oyun şirketleri ve e-spor dalı olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyetin Birleşik Arap Emirlikleri’ne yapmış olduğu ziyaret kapsamında Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ortasında 50,7 milyar dolarlık mutabakat imzalandı.

Boğaziçi Ventures İdare Konseyi Üyesi Özistek Körfez Bölgesinin, yerli teknoloji şirketlerine yatırım iştahını “Kısa periyotta artan bir iştah var. Yalnızca Türkiye için değil ABD’den Asya’ya bir çok ülkede teknoloji yatırımlarının gerisinde Körfez Bölgesi’nden gelen yatırımcılar var. Artık ise Türkiye’ye artan bir ilgi olduğunu görüyoruz. Son birkaç yıldır bu bölgenin ilgisi hayli düşüktü. Ziyaretle birlikte yine canlanmanın hareketini görüyoruz. Cumhurbaşkanımızın ve iş dünyasının bu bölgeye ziyareti düzgün geçiyor bunun yansımaları olacaktır. Körfezden büyük bir ilgi olacak yakın vakitte. Bir süredir ilgilerimizin durağan olduğu stratejik yatırımcılar bu bir haftadır bağlantıya geçtiler. Arkası gerisine toplantı talepleri alıyoruz” biçiminde anlattı.

“Körfezin ilgisi ileri etap yerli teknoloji şirketlerine çevrildi”

Hangi ölçekteki şirketler ve teknolojiler için fırsatlar olabilir sorumuza Barış Özistek “İki evreden bakmak lazım. Birincisi, yatırımcı açısından ileri basamak teknoloji şirketleri için fırsat daha çok. Ciro ve kâr üreten birebir vakitte güçlü büyümesi olan şirketler yatırımcıların odağında. Güçlü büyümesi olmasa da stabil kâr dağıtan şirketler öne çıkıyor. Öbür yandan yaratıcı içerikler başta oyun dalı olmak üzere e-spor alanlarına ilgi var. Yalnızca Birleşik Arap Emirlikleri değil Suudi Arabistan’da oyun ve e-spor alanlarını stratejik bölüm olarak ele aldı. Türkiye’de bu teşebbüsler güçlüler. Halka açık pay senedi fonlarımız var ve teşebbüs sermayesi yatırım fonlarımız var. Tahminen de yatırımcıların bu periyot telefonlarımızı sıklıkla çalma sebeplerinden biri de budur” karşılık verdi.

YORUMLAR YAZ