Parapiyasasi.net
Kripto Paralar Güvenli mi?
Yazar: -10 Ekim 2021
10

Kripto Paralar Güvenli mi?

Kripto Paralar Güvenli mi? konusunda akılları karıştıran bir sanal paradır. Somut anlamda elle tutulabilen bir yönü bulunmadığı için kişinin böyle bir yöntem ile para kazanabilmesi ne mümkün olup olmadığı düşünülmektedir. Üretimi sağlanırken içinde yaşanılan bir devletin veya herhangi bir kuruluşun bu para üzerinde bir yaptırımı bulunmamaktadır. Ülkenin kendi içerisinde yaşamış olduğu çeşitli ekonomiksel dalgalanmalardan kaynaklı olarak değeri değişen para birimlerinden farklı olarak genel kabulde yaşanan ekonomik süreçlerden etkilenmeyen bağımsız bir yönü bulunur. Bu da güvenilir olup olmadığını akla getirir.

Kripto Para Zararlı Yatırım mı?

Kripto paralarda güvenlik bu alana yatırım da bulunacak olan kişilerin sorguladığı bir konudur. Herhangi bir aracı kuruma bağlı olmadan çeşitli yatırımlar ile kazanç sağlanabilen sanal para birimi kripto para kendi sağlayıcıları ile oluşturmuş olduğu bir sanal cüzdan üzerinden kullanabilmeyi sağlar. Burada çeşitli para birimleri üzerinden kripto para satın alınabilir veya satılarak kişinin kendi ülkesindeki döviz kuruna çevrilebilir. Kripto para daha genel başlıkta düşünülebilen ve bunun altında Bitcoin, Binance, Ripple, Ethereum ve benzeri çeşitli kripto para kanalları sayılabilir.

İstenen ilgiyi görmeyen kripto para piyasası bundan 10 yıl önce getirisi bulunmayan bir sanal alandı ancak günümüzde o döneme göre oldukça artan ve 100.000 dolarları bulan para birimleri söz konusu olmuştur. Bu da kripto paralara olan ilginin artışını getirir. Spekülatif yanı oldukça fazla olan kripto para piyasası sert iniş ve çıkışların görüldüğü bir alan olmaktadır. Bu da yapılan işlemlerde hızlı düşüşlerden kaynaklı olarak zarar etme durumunun söz konusu olduğunu da gösterir.

Kendi piyasasını oluşturmuş olan kripto para piyasa içerisinde vergi dilimi dışında bulunduğu için para değerlerinde anormal derecede farklılıklar görülebiliyor. Hızla değişen bu değerler içerisinde kara para ilişkilerinin de söz konusu olması ile yüksek meblağlarda hızla yaşanan para kayıplarına yol açabiliyor.

Kripto Para Riskleri Neler?

Herhangi bir denetim mekanizması bulunmayan kripto para güvenliği içerisinde çeşitli riskleri de barındırmaktadır. Fakat bu alanda kendisini kanıtlamış ve çok sayıda insanın yatırımda bulunduğu platformlar işini titizlikle gerçekleştirmektedir. Burada önemli olan piyasayı iyi analiz edebilmek ve bu yönde güvenilir olduğu tescillenmiş kurumlar aracılığı ile yatırım yapmaktır. Kripto paraların riski bulunur. Bu risk sanal olarak oluşturulan kripto cüzdanlarında biriktirilen paraların kişinin bilgilerinin çalınması ile beraber el konulması olabilmektedir.

Çok sık yaşanan bir durum olmamakla beraber böyle bir güvenlik açığı bulunan kripto paralar üzerinden yatırım yapılırken piyasa analizini iyi bir şekilde yapmak gerekecektir. Kripto paraların vergilendirme sistemi normalden farklı olur. Bundan kaynaklı olarak değer kayıplarında büyük dalgalanmalar görülebilir. Bu da yatırılan meblağın bir anda çok düşük rakamlara ulaşması ve kazanç olarak da bir zararı uğranılması olabilir. Görülen bu büyük dalgalanmalar yukarı yönlü de yaşanabilmektedir. Burada hesaplamayı iyi yapabilmek ve verileri iyi analiz edebilmek gerekir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar