Parapiyasasi.net
Kripto Paralara Yatırım Yapmak İçin 5 Neden
Yazar: -13 Ocak 2021
12

Her bin yıl yeni bir milenyum demektir. 2000 yılına girdiğimizde yeni bir dönemin başlayacağından insanlık olarak çok umutluyduk. Öyle ki, milattan sonraki ikinci milenyum çağında teknolojik yeniliklerin hız kazanacağını herkes kabul ediyordu; ancak 20 yıl kadar kısa bir süre içinde gelinen nokta beklentilerin üstüne çıkmayı başardı. Kuantum bilgisayarlar, internet ağları, yapay zeka teknolojileri gibi devrimsel gelişmelerin yanına kripto paraları ekleyebilmek mümkün. Blockchain teknolojisinin merkeziyetçi ve otoriter sistemlere bir darbe vurduğu ve bu sistemleri değişmeye zorladığı açıkça ortada. Üstelik kripto paraların diğer geleneksel paralara karşı büyük avantajları bulunuyor. Bu avantajlar yatırımcıyı enflasyon gibi bir riske karşı korurken, diğer yönlerden fayda sağlıyor. Yazımızın devamında “Neden kripto para yatırımı yapılmalı?” sorusuna 5 neden ile yanıt vereceğiz.

1. Enflasyona Karşı Direnç

Tüketicinin en büyük korkusu enflasyon olsa gerek. Dolaşımdaki paranın değer kaybetmesiyle başlayan süreç sonunda alınan mal ve hizmet fiyatları durdurulamaz bir yükselişe girer. Tüketicinin alım gücü giderek düşer. Bitcoin ve diğer kripto paralar ise enflasyon karşısında güvenilir bir liman oluşturur. 2015 yılında asgari ücret 1,35 bitcoin değerindeydi. Bugünün asgari ücretinin btc karşılığı 0,011 düzeyinde.

2. Yüksek Kârlı Yatırım İmkânı

Kripto paraların son 10 yılda geldiği noktada yatırımcıların yüzü hep güldü. 2012 yılında 10 dolarlık bir bitcoin almış olsaydınız, elinizde tuttuğunuz bitcoin’in değeri bugün 34 bin dolar kadar olacaktı. Bu nedenle kripto para yatırımı uzun vadede avantajlıdır.

3. Teknolojik Avantajlar

Ödeme aracı olarak kullanıldığında hızlı ve düşük masraflı çözümler üreten kripto paraların bu konuda geleneksel paralara karşı büyük üstünlüğü var. Dünyanın diğer bir ucuna para göndermek istediğinizde yüksek masraflar karşınıza çıkar. Üstelik paranın karşı tarafın hesabına ulaşması uzun sürer. Kripto paralar ise finans sistemindeki bürokrasiyi delip geçmeyi başarır.

4. Üst Düzey Güvenlik

İnsanlar artık nakit kullanmayı tercih etmiyor. Kredi kartları ise güvenlik yönünden zafiyetlerini giderebilmiş değil. Bu bağlamda kripto para teknolojisi kusursuza yakın bir güvenlik sağlıyor.

5. Finansal Özgürlük

Kripto para teknolojisi merkeziyetçi bir yapıda değildir. Herhangi bir otoriteye ihtiyaç duymaz. Aracı kurumlarla, noterle, bankayla veya başka bir kurumla uğraşmadan finansal özgürlüğünüzün tadını çıkarırsınız.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar