• YARIM ALTIN
  5.823,00
  % 2,62
 • AMERIKAN DOLARI
  27,7727
  % 0,14
 • € EURO
  29,2415
  % -0,22
 • £ POUND
  33,8629
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  3,8044
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2846
  % 0,33
 • BITCOIN/TL
  748403,438
  % 0,56
 • BIST 100
  8.113,30
  % -1,77

Kripto Paralarda Ayı Piyasası ve Boğa Piyasası Nedir?

Kripto Paralarda Ayı Piyasası ve Boğa Piyasası Nedir?

Kripto paralarla haşır neşir olan herkes ayı piyasası ve boğa piyasası kavramlarını bir yerlerden işitmiştir. Bu kavramlar yalnızca kripto para piyasalarında bulunmaz. Finans piyasalarının bütününde kullanılan kavramlar olduğunu belirtebiliriz. Peki bu kavramlar ne anlama geliyor? Riskleri bulunuyor mu? Bu sorulara yanıt arayalım.

Ayı Piyasası ve Boğa Piyasası Nedir?

Global ölçekte düşünürsek; İngilizce’de ayı “Bear”, boğa ise “Bull” olarak ifade edilmektedir. Her iki terimin de piyasalarda bir karşılığı vardır. Genel olarak fiyatlar yükselişe geçiyorsa boğa piyasası, fiyatlar düşüş yaşıyorsa ayı piyasası oluşmuştur.

Ayı piyasası geldiğinde piyasa birden karamsarlaşır. Belirsizliğin yanı sıra yatırımcılarda tedirginlik baş gösterir. Bunun sonucunda fiyatlarda düşüşler yaşanmaya başlar. Bu piyasada fiyatlar aşağı doğru düşer. Ortalama düşüş oranı %20 bandındadır. Ancak kripto para piyasalarında bu oran çok daha fazla olabilir. Ayı piyasası devam ettikçe yatırımcıların kripto paralara karşı talebi azalacaktır.

Boğa piyasası fiyatların yukarı doğru yükseldiğini ifade eder. Artık yatırımcılar kripto paralara daha fazla ilgi göstermekte, talep artışı yaşanmaktadır. Alımlar artmaya başladıkça fiyatlar yükseliş trendine girecektir. Ortalama yükseliş oranı %20 kadardır. Ancak ayı piyasasında olduğu gibi yükseliş oranı beklenenden daha yukarılara çıkabilir.

Ayı ve boğa piyasalarının haftalık, aylık veya yıllık süreçlerde devam edebileceği öngörülmektedir. Sürecin ne kadar uzun olacağını etkileyen faktörler vardır. Arz talep, yatırımcı psikolojisi ve dış etkenler en çok etki eden faktörler arasındadır.

Bu piyasaların belirli riskleri bulunmaktadır. Bu risklere borsalarda tuzak adı verilir.

Ayı Tuzağı Nedir?

Ayı tuzağında yatırımcılar fiyatların yükselmeyi kestiğini ve düşüş trendine girdiğini düşünürler. Bir başka deyişle boğa piyasasının yaklaştığı hissedilir. Yatırımcıların bir kısmı bu tuzak karşısında kripto paralarını elden çıkarır. Ancak fiyat düşüşleri suni bir yapıdadır, yanılsamaya yol açmıştır. Ayı tuzağı ile kripto paralar kısa bir düşüşten sonra tavan fiyatını geçerek yola devam edebilir.

Boğa Tuzağı Nedir?

Ayı tuzağının tersini boğa tuzağı olarak düşünebilirsiniz. Kripto paraların fiyatlarında yükseliş yaşanmaya başladığında yatırımcılar treni kaçırmama psikolojisiyle alım yapmaya başlarlar. Ancak söz konusu yükseliş fazla uzun sürmez. Fiyatlar tavan seviyesinin altına düşmeye başladığında artık çok geç olacaktır.

YORUMLAR YAZ