Parapiyasasi.net
Küresel Piyasa Gündemi: Fed Toplantısı
Yazar: -02 Şubat 2021
8

Küresel hisse senedi piyasaları FOMC’ nin ocak ayı toplantısı öncesinde Asya hisseleri dalgalandı. Fed politika toplantısının sonucunu beklemekte olan birçok yatırımcı bilanço açıklamalarını değerlendirdi, bunun sonucunda iki aylık en sert düşüşü belgeledi. Dolar önemli para değerleri karşısında piyasada tekrar yükselişe geçti.

Küresel piyasada Japonya ve Avustralya hisseleri ise tırmanışa geçti. Nasstaq 100 Endeks vadelileri Microsoft Corp mali ikinci çeyrek satışlarının yatırımcıların beklentisinden fazla ve bir o kadar da hızla artması sonrasında yükseldi. S&P 500 ve Avrupa vadelileri ise gerileme yaşadı. Devamlı yükseliş ve düşüşler yaşayan S&P 500 endeksi dalgalanmaya devam ediyor.

ABD Hazinesi tahvil faizleri ise değişime uğramadı. Petrol yükselmeye devam ederken, Bitcoin 32.000 dolara kadar geriledi. ABD’ de şirket bilançoları yavaş yavaş açıklanmaya devam ederken küresel hisse denetleri rekor seviyelere ulaşıyor. Mutasyona uğrayan yeni korona virüs, kısıtlamaların sona ereceğinin veya azalacağının beklentisiyle yapılan reflasyon işlemleri üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Bununla birlikte yatırımcılar ABD başkanı Joe Biden’ ın 1,9 trilyon dolar olan Covid- 19 destek planının ne zaman yapılacağı ile ilgili netlik bekliyorlar. Federal Açık Piyasa Komitesi yılın ilk toplantısını 27 ocakta gerçekleştirdi. Fed’ in para politikası ile ilgili kararı yatırımcılar tarafından yakından takip edildi. Küresel çapta Covid- 19 vakaları 100 milyon kişiyi aştı. İngiltere Covid- 19 kaynaklı can kaybının 100 bini aştığı ilk Avrupa ülkesi oldu.

Küresel Piyasa Gündemi: Fed Toplantısı

Döviz Son Durumu

Japon yeni dolar karşısında 103,67 seviyesinden işlem görüyor. Offshore yuan ise 6.4689‘ dan alıcı buluyor. Euro/ dolar paritesi ise 1.2136’ ten işlem görmeye başladı. Sterlin/ dolar 1.3743 ile değişime neredeyse hiç uğramadı denebilir. Altın/ Ons ise 1.847 üzerinden işlem görüyor.

Hisse Senetleri Son Durum

S&P 500 Endeks vadelileri ise yüzde 0.1 düştü. Bu da endeksin 0.2 gerilediği anlamına geliyor. Topix Endeksi ise 0.7 yükseldi. Hong Kong’da Hang Seng Endesksi 0.1 yükseliş yaşadı. Euro Stoxx 50 vadelileri % 0.3’ lük bir düşüş yaşadı. Kospi Endeksi yüzde 0.4 düşüş yaşadı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar