Parapiyasasi.net
Küresel Piyasalarda Haftalık Durum
Yazar: -26 Ocak 2021
10

Yatırımcıların Fed’in faiz kararından endişe duyduğunu ve piyasanın Fed’in faiz oranlarını değiştirmemesini beklediğini söyledi. Bu hafta küresel piyasanın odak noktası ABD başkanlık seçimlerindeki değişiklikler olsa da, önümüzdeki hafta mali teşvik planı, önemli merkez bankalarının faiz kararı ve yeni korona virüsünün gelişimi, Fed’in faiz kararı ve veri yoğun gündem açıklamaları üzerinde durulacak. Dünya genelinde Kovid-19 salgınında vaka sayısı 98 milyonu, hayatını kaybedenler ise 2,1 milyonu İngiltere, Almanya ve Çin başta olmak üzere pek çok ülke önlemleri sıkılaştırdı veya süreleri uzattı. ABD doları endeksi bu hafta 66 baz puan düşüşle 90,2 oldu. Analistler, geçen hafta Amerika Birleşik Devletleri’nde açıklanan hisse senedi piyasasının dördüncü çeyreğinde şirketin finansal performansını da desteklediler. Dördüncü çeyrekteki ABD büyüme verilerinin ilgi odağı haline geldiğine dikkat çekerken, ABD ekonomisinin dördüncü çeyrekte yüzde 4,1 büyümesinin beklendiğini söyledi. Asya’da pozitif bir hafta geçirdi ve Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’de dördüncü çeyrek büyümesi beklenenden daha iyi bir şekilde yüzde 6,5 arttı. Aynı zamanda haftanın son işlem gününde Kovid-19 vakalarının artmasıyla birlikte satış trendleri gözlendi. Japonya Merkez Bankası, 2021 mali yılı için büyüme tahminini yüzde 3,6’dan yüzde 3,9’a ve enflasyon oranını yüzde 0,4’ten yüzde 0,5’e revize etti. Japonya’nın enflasyon oranı Aralık ayında yıllık yüzde 1,2 düşmesine rağmen, imalat ve hizmet sektörleri için PMI verileri 50’nin altına düştü ve daralma oranı 47,2’den 45,7’ye yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, karar metninde sabit politika faiz oranını yüzde 17 seviyesinde tutarken, uzun süre devam edecek ve gerekli sıkılaştırıcı politikaları uygulamaya devam edecektir. Maliye Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından yurt dışında ihraç edilen ilk tahvil diliminin ihracı başarıyla tamamlandı. 2026 ve 2031 yıllarında vadesi gelen ABD doları cinsinden çift ihraçla tahvil ihracı toplamı 3,5 milyar ABD dolarıdır. Toplam yatırımcı talebinin 15 milyar doları aşması, yatırımcıların uluslararası sermaye piyasasında en yüksek ihraç talebine sahip olduğunu göstermektedir. Açıklamada ülkenin kredi notu görünümünü koruduğu halde istikrarını korudu 2020 yılında yüzde 0,9 büyümesi beklenen yeni tip corona virüs salgınına rağmen Türkiye ekonomisi canlandı. Etki. Bu gelişmelerle birlikte USD / Türk lirası haftalık yüzde 0,6 düşüşle 7,4179’a geriledi. Öte yandan, BIST 100 Endeksi, bir hafta içinde 1.582,04 puan ile rekor seviyeye ulaştıktan ve bu hafta rekor seviyeye ulaştıktan sonra, bir önceki haftanın kapanış fiyatı olan 1.542,45 puan ile aynı olan kar satışlarından kazançlarının büyük bir bölümünü geri verdi. Oran sırasıyla 17,96 puan ve yüzde 1,18 artmış ve etkisi artmıştır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar