• YARIM ALTIN
  5.508,00
  % 1,03
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5847
  % 0,09
 • € EURO
  29,2358
  % 0,14
 • £ POUND
  33,8100
  % 0,57
 • ¥ YUAN
  3,7849
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,2745
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  770378,414
  % 0,00
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Macron’dan ”uluslararası varlık vergisi” önerisi

Macron’dan ”uluslararası varlık vergisi” önerisi

RFI, France 24 ve Franceinfo’nun ortak yayınına konuk olan Macron, Paris’te bugün sona erecek Yeni Global Mali Pakt Tepesi ve Rusya’ya ait açıklamalar yaptı.

Macron, bu dorukla yalnızca gezegeni kurtarmak istemediklerini, tıpkı vakitte yoksullukla ve iklim değişikliğiyle uğraş etmek istediklerini lisana getirdi.

Dünyanın “kırılma” anından geçtiğine işaret eden Macron, iki yıl evvel Paris’te Milletlerarası Para Fonu’nun (IMF) özel çekme haklarının en fakir ülkelere verilmesini kararlaştırdıklarını ve bu kapsamda o devir yaklaşık 100 milyar euronun verilmesine karar verdiklerini anımsattı.

Emmanuel Macron, biyoçeşitlilik ve ormanların koruma edilmesi için bir fon oluşturacaklarını kaydetti.

Macron, bu maksat için kullanılacak memleketler arası bir varlık vergisinden yana olduğunu söz etti.

Rusya’nın Afrika’da “istikrarsızlaştırıcı güç” olduğu yorumu

Rusya’nın tepeye katılmamasını da kıymetlendiren Macron, Rusya’nın, özel milisler aracılığıyla Afrika’da istikrarsızlaştırıcı bir güç olduğu yorumunda bulundu.

Macron, Paris’teki tepe kapsamında Zambiya’nın borcunun tekrar yapılandırıldığını ve Senegal’in iklim dönüşümü konusunda muahedeye vardığını duyurdu.

Senegal için Adil Güç Dönüşüm İştiraki (JETP) ile bu ülkenin üretmeye devam ederken sera gazı salınımını azaltabileceğini kaydeden Macron, Senegal’in 2030’da yenilebilir güç hissesini yüzde 40’a çıkarmayı taahhüt ettiğini belirtti.

Gelişmekte olan büyük ülkelerin kömür gücünden çıkmasını istediklerini vurgulayan Macron, Avrupa’da kimi ülkelerin karbon santrallerini yine açtığına dikkati çekti.

Macron, güney yarımküre ülkelerinin dünyanın akciğerlerini oluşturduğunu ve dünya için biyoçeşitlilik açısından rezerv pozisyonunda olduğunu tabir etti.

Fransa’nın dünya genelindeki sera gazının yüzde 1’ini saldığını kaydeden Macron, havacılık dalı için bu oranın yüzde 3 ila 4 olduğunu kaydetti.

Macron, ülkesinin dünyadaki uçakların yarısını ürettiğini belirterek, “Bu dalı karbonsuzlaştırmayı başarırsak, bütün bir kesimin karbonsuzlaştırılmasında şampiyon olabiliriz.” dedi.

Bir gazetecinin “Çin’den borç almak, fakir ülkeler için sorun mu, bir tuzak mı?” sorusuna Macron, “Eğer belli bir seviyeyi aşarsa, evet.” karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Macron, Afrika ülkelerinin ekonomilerini finanse etme yaklaşımlarının artık yanlışsız halde yapılmadığını söz ederek, bu ülkelerin borçlarının yapılandırılması gerektiğini kelamlarına ekledi.

YORUMLAR YAZ