Parapiyasasi.net
Mark Mobius’tan ‘Çin hükümetinin sermaye akışını kısıtladığı’ argümanı
Yazar: -07 Mart 2023
9

Gelişen piyasa yatırımcısı Mobius Hong Kong gazetesi olan Ming Pao’ya verdiği mülakatta hükümetin ‘saçma’ evrak talepleri nedeniyle yaklaşık 3 milyon offshore yuanı çekmekte külfet yaşadığını belirtti.

Mıobius Fox Business’e verdiği mülakatta da Çin hükümetinin para çıkışını sınırlamaya çalıştığını belirterek “Çin’e yatırım yaparken çok çok dikkatli olmak gerekir” tabirini kullandı.
Mobius’un para transferinin bir emlak satışı nedeniyle Şanghay HSBC’den yapmak istediği ve başaramadığı belirtildi.

Para transferinin ayrıntıları meçhul olsa da Çin’de öbür yerli ve yabancı yatırımcıların da benzeri sıkıntıları yaşadığı tabir ediliyor.

Ülkede sermaye çıkışıyla ilgili kısıtlamalar öteki gelişen ülke ekonomilerine kıyasla daha katı. Son birkaç yılda da kırılganlaşan iktisat, hükümeti daha da sert tedbirler almaya itti.

Yaşanan bu son gelişme, yabancı yatırımcıyı çekmek isteyen Pekin hükümetinin başını ağrıtabilir.
Mobius’un bu açıklamalarına Çin hükümetinden karşılık geldi. Bloomberg’e yazılı olarak açıklama yapan yetkililer Mobius’un savlarını yalanlayarak yurt dışına sermaye transferinde rastgele bir değişiklik olmadığını bildirdi.

Kişisel hesaplara dair yorum yapmayı reddeden HSBC Çin sözcüsü ise Çinli düzenleyicilerden sermaye akışını sınırlamak için rastgele bir talep gelmediğini belirtti.

Natixis Kıdemli Ekonomisti Gary Ng yaşanan bu durumun muhtemelen ‘müşteri kimliğini doğrulama’ sürecinin bir modülü olduğunu ve bankalar ortasında farklılıklar olabileceğini söyledi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar