Parapiyasasi.net
McCarthy’den borç limitini 1,5 trilyon dolar artırma teklifi
Yazar: -19 Nisan 2023
6

McCarthy, mecliste yaptığı konuşmada, borç limitinin sorumlu bir biçimde artırılması konusunda Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçilerin harekete geçtiğini söyledi.

Sundukları yasa tasarısının borç limitini sorumlu bir biçimde gelecek yıla kadar yetecek formda artıracağını belirten McCarthy, Amerikalı vergi mükelleflerine 4,5 trilyon dolardan fazla tasarruf sağlayacağını aktardı.

McCarthy, yasa teklifiyle birinci olarak kamu harcamalarını kısıtlayacaklarını vurgulayarak, harcama artışını yılda yüzde 1 ile sınırlayacaklarını kaydetti. Sınırlanan hükümet harcamalarının enflasyonu düşüreceğini belirten McCarthy, mali disiplini geri getireceğini tabir etti.

“Müzakere etmeyi reddediyorlar”

McCarthy, vergi mükelleflerinin parasını kurtaracaklarına da işaret ederek “Tasarımız, aslında son iki yıldır bekleyen milyarlarca dolarlık harcanmamış Kovid-19 parasını geri alacak. Amerikan halkı, daha fazla enflasyonist harcamalar için Kovid-19’u bir mazeret olarak kullanan siyasetçilerden bıktı” dedi.

Öte yandan ekonomiyi büyüteceklerini de aktaran McCarthy, yasa tasarısıyla bakmakla yükümlü kimsesi olmayan yetişkinlerin yeni marifetler öğrenmesinin ve iş gücüne katılmasının sağlanacağını söz etti.

McCarthy, ABD Lideri Joe Biden ve Senato Çoğunluk Başkanı Demokrat Chuck Schumer’ın borç limitinin artırılması konusunu müzakere etmeleri ve krizi ele almaları gerektiğini lisana getirdi.

McCarthy, “Borç limitinin sorumlu bir formda artırılması için net bir plan uygulamaya koyduğumuza nazaran, artık mazeretleri yok ve müzakere etmeyi reddediyorlar” dedi.

Gelecek hafta oylanması bekleniyor

Temsilciler Meclisi’nde gelecek hafta oylaması yapılması beklenen yasa tasarısı ile borç limitinin 1,5 trilyon dolar artırılması öngörülüyor.

Bu fiyatın, ABD’nin temerrüde düşmesini önlemeye 31 Mart 2024’e kadar yeteceği belirtiliyor.

Yasa tasarısıyla bütçe açığının 10 yıl içinde 4,5 trilyon dolar azaltılması hedefleniyor.

Borç limiti açmazı

ABD’de federal hükümet, temerrüde yol açabilecek 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmış bulunuyor.

Borç limiti ya da borç tavanı, “ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para ölçüsünün üst sınırı” manasına geliyor.

Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu yeni kazanan Cumhuriyetçiler, borç limiti müzakerelerinde kıymetli harcama kesintilerinden yana bir hal sergiliyor. Demokratlar ise borç limitinin artırılmasında ısrarcı oluyor ve Cumhuriyetçilerin makul harcamaları kısma tekliflerini geri çeviriyor.

Demokratlar ile Cumhuriyetçiler ortasında bir açmaz haline gelen borç limiti konusunun piyasaları sarsmasından telaş duyuluyor. ABD’de resesyon beklentileri artarken, iki partinin borç limiti üzerindeki hesaplaşması her zamankinden daha fazla risk taşıyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar