Parapiyasasi.net
Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu’ndan ‘deprem bağışı’ açıklaması
Yazar: -17 Şubat 2023
6

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen zelzeleler için ortak yayınla ekranlarda ve radyolarda başlatılan “Türkiye Tek Yürek” yardım kampanyasında depremzedeler için bağış yağmuru yaşandı. Programın moderatörlüğünü Nihat Hatipoğlu, Pelin Çift, Deniz Bayramoğlu, Nazlı Çelik, Acun Ilıcalı, Didem Arslan Yılmaz, Çağla Şikel ve Tümer Yanlışsız üstlendi.

30 milyar liralık bağış gündem oldu

Yardım kampanyası programında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 30 milyar liralık bağışı toplumsal medyada gündem oldu.

Bilanço kârından karşılanacak

TCMB kaynağının Reuters’a verdiği bilgiye nazaran, bankanın depremzedelere yönelik 30 milyar TL’lik bağışı “bankanın 2022 bilançosu kârından karşılanacak”. Böylelikle banka tahminen Nisan ayında Genel Konsey ile Hazine’ye aktaracağı 2022 kârının 30 milyar TL’sini depremzedelere tahsis etmiş oldu.

Kavcıoğlu konuştu

Konuyla ilgili bir açıklama da Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu’ndan geldi.

Hürriyet gazetesi müellifi Hande Fırat‘a konuşan Kavcıoğlu, “Yardımı bankanın kârından yaptık. Merkez Bankası anonim şirkettir. Olağan süreç işleseydi, öteki ortaklarımıza da kâr hissesi verecektik. Yıl sonu bilançomuz bağımsız kontrolden geçiyor. Faaliyet raporumuzla her şey şeffaf bir biçimde gözüküyor. Velhasıl paramızı da kârımızı da isteyen görebilir. Felaket boyutunu konuşmayıp Merkez Bankası’nın yaptığı yardımı tartışmak, sağlıklı bir bakış açısı değil” dedi.

Kavcıoğlu, “Felaket büyük, bu nedenle de yardımı oraya yapmayı uygun bulduk. Hukuken, ahlaken, insani hisler açısından yerinde bir yardımdır. Aldığımız kararın gerisindeyiz. Şayet bu parayı Hazine’ye aktarsaydık, Hazine öteki bir alanda kullanabilirdi. Biz bu hissesi direkt olarak zelzele bölgesine tahsis ettik” sözlerini kullandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar