• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Merkez’deki sadeleşme banka paylarını olumlu etkileyecek

Merkez’deki sadeleşme banka paylarını olumlu etkileyecek

Bankacılar, “Sadeleşme ismine ufak bir adım oldu. Ancak bu ve devamındaki adımların faiz piyasasında açılan makasın daralması için bir başlangıç olacaktır. Kararın Borsada bankacılık paylarına olumlu yansımasını bekliyoruz” dediler.

Bankaların maliyetlerini azaltacak

Global Menkul Kıymetler Araştırma Küme Yöneticisi Serdar Pazı:

Bankaları en çok zorlayan uygulamalardan biri tanesi menkul değer tesisiydi. Bankalar artan fonlama maliyetlerini karşılamak ismine ticari kredilerde daha fazla faiz uygulamak için kesinlikle tahvil almaları koşuluna bağlanmıştı. Böylelikle devlet tahvil faizleri tek hanelere gevşemişti. Şimşek- Erkan ikilisi sonrasında faiz artırımı ve menkul değer tesislerinde bir rahatlama bekleniyordu. Bu düzenleme, Perşembe günü faiz artırımının akabinde atılan bir adım oldu. Yüzde 30-35’ler civarında beklenen faiz artırımı kararını tedrici bulan piyasalar, bu kararı da yavaş bir adım olarak gördü. Lakin doğal ki olumlu bir karar. Bankaların kaynak maliyetini aşağı getirme, karlılıklarını baskılayacak tahvil alım yükümlülüklerini azaltma açısından rahatlatıcı olacak. Özet olarak, birinci adım olarak kıymetlendirilebilir. MB Lideri Erkan ile bankacılar görüşmesinden alınan tedbir isteklerinin karşılık bulduğunu ve ortodoks siyasetlere gerçek bir adım gerçekleştiğini gösteriyor. Faiz tarafında sıkılaştırmanın devamını ve bu tarafta da olası yeni adımların gelmesini bekliyoruz.

Kredi tarafı için olumlu adım

Alnus Yatırım Araştırma Yöneticisi Volkan Dükkancık:

Geçen hafta içerisinde Merkez Bankası, her ne kadar piyasa beklentilerin bir ölçü altında bir faiz artırımı yapmış olsa da karar metnindeki sıkılaştırma sürecinin yeni başladığı ve gerektiği vakitte gerektiği kadar adım adım atılacağının sinyalini vermişti. Merkez Bankası’nın son olarak sadeleştirme siyaseti kapsamında menkul değer tesis oranını yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürmeye karar verdi. Bu uygulamanın esnetilmesi ve sürecin biraz daha sadeleştirilmesi bu noktada bankalara ve münasebetiyle bankalarla gerçek kesim ortasındaki kredi düzeneğinin tekrar sağlıklı bir tabana kavuşması noktasında olumlu bir karar olacağını ve sürecin olağanlaşması ismine hem bankalar açısından hem de piyasa tarafından olumlu karşılanacağını söylemek mümkün. Baktığımızda piyasa artık buradaki değişimi görmüş kademeli ve yumuşak bir geçiş olsa da buradaki değişime ikna olmuş noktasında pahalandırmak mümkün. Bunun piyasalarda bankalar özelinde üst taraflı bir hareketi destekleyeceğini söyleyebiliriz.

YORUMLAR YAZ