• YARIM ALTIN
  5.542,00
  % -0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9781
  % 0,21
 • € EURO
  28,7822
  % 0,20
 • £ POUND
  33,5068
  % 0,21
 • ¥ YUAN
  3,7084
  % 0,19
 • РУБ RUBLE
  0,2786
  % -0,05
 • BITCOIN/TL
  713769,543
  % 0,07
 • BIST 100
  8.090,36
  % -0,35

Musk tesiriyle Twitter’ın rakipleri yükseliyor

Musk tesiriyle Twitter’ın rakipleri yükseliyor

HANDE BERKTAN

Twitter’da Elon Musk’ın atakları nedeniyle sular bir türlü durulmuyor. Musk tarafından işletilen platformdaki her büyük yanılgı, daha fazla kullanıcıyı öbür platformları keşfetmeye yöneltiyor.

Şirket, Musk’ın toplumsal medya platformunu satın almasının akabinde istifalar ve toplu işten çıkarmalarla çalkalanmıştı. Musk’ın satın aldığı günden bu yana erişim sıkıntıları ve çeşitli değişikliklerin yaşandığı toplumsal medya platformunda yeni düzenlemeler kullanıcıları farklı platformlara yönlendirmeya başladı.

Hatırlanacağı üzere haftasonu Twitter kullanıcıları, Musk’ın okunabilecek tweet sayısına kısıtlama getirildiğini duyurmasının ardından kullanıcılar hizmet problemleriyle karşılaşmıştı.

Eski Twitter çalışanları tarafından kurulan ve sadece birkaç hafta evvel kapalı bir beta olarak kullanıma sunulmasına rağmen bu hafta sonu Spill’de, 100.000’den fazla kişi yeni hesap oluşturdu.

Twitter’da Musk’ın yarattığı değişikliklerin oluşturduğu kullanıcı memnuniyetsizliklerinden yararlanan Spill CEO’su Alphonzo Terrell, “Bizi gömmeye çalıştılar lakin tohum olduğumuzu bilmiyorlardı” halinde açıklama yaptı. Spill, Keke Palmer ve Ava DuVernay dahil olmak üzere yüksek profilli ünlüleri uygulamaya katılmaya ikna etmekte başarılı oldu. Bu hafta sonu, The Roots’un ikonik müzisyeni Questlove, Spill profilini tanıtan bir tweet attı.

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey tarafından finanse edilen merkezi olmayan uygulama Bluesky’da şahane bir hafta sonu geçirdi. Bluesky, Cuma günü yaklaşık 184.000 kullanıcıdan Pazartesi günü yaklaşık 238.000 kullanıcıya ulaştı.

Yayıncı odaklı bir Twitter alternatifi olan Post, Twitter kullanıcılarının sürat hududu sıkıntıları yaşamaya başladığı Cumartesi gününden bu yana günlük faal kullanıcıların 4 kat arttığını ve yeni kayıtların 10 kat arttığını söyledi. Şirket, tam kullanıcı sayısını paylaşmayı reddetti.

Mastodon da Twitter’ın rakipleri ortasında sıyrılmayı başaran bir diğer sosyal medya platformu. Musk, Twitter’ı satın almadan evvel Mastodon’un aylık yaklaşık 380.000 etkin kullanıcısı vardı. Açık kaynaklı birleşik platformun iki ay içinde 2,5 milyon etkin kullanıcı sayısına ulaştı.

Facebook ve Instagram’ı bünyesinde bulunduran Meta şirketinin, Twitter’a rakip olarak kurduğu Threads platformunun Perşembe günü kullanılmaya başlanacağı açıklandı.

YORUMLAR YAZ