Parapiyasasi.net
Musk’ın beyin çipi projesi insan deneyleri için onay aldı
Yazar: -26 Mayıs 2023
6

Elon Musk’un sahibi olduğu Neuralink, beyin çipi projesinin beşerler üzerinde denenmesi için FDA’dan onay aldığını açıkladı.

BBC’nin haberine nazaran, Neuralink toplumsal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, beyin çipi projesinin FDA tarafından onayının “birgün birçok beşere yardım etmesini sağlayacak değerli bir adım” olarak nitelendirildi.

Açıklamada, Neuralink ekibinin FDA ile yakın işbirliği sayesinde onay alındığı, deney kademesi müracaatları için gerekli bilgilendirmelerin yapılacağı belirtildi.

Neuralink firması, kelam konusu projeyle, beyne yerleştirilecek mikroçipler sayesinde felç ve körlük üzere nörolojik rahatsızlıkları tedavi etmeyi ve engelli şahısların hayat kalitesini artırmayı hedefliyor.

Daha evvel maymunlar üzerinde test edilen çiplerin, beyindeki sinyalleri muvaffakiyetle yorumlayarak aygıtlara aktardığı kaydedildi.

Öte yandan uzmanlar, Neuralink’in beyin implantlarının, yaşanabilecek mümkün teknik ve güvenlik kaygıları dikkate alınarak yapılacak ön çalışmaların daha dikkatli ve geniş kapsamlı yapılması konusunda ikazda bulunuyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar