Parapiyasasi.net
Mustafa Elitaş: 7 milyon 616 bin kişinin vergi yönetimlerine olan borcu silinecek
Yazar: -02 Şubat 2023
11

AK Parti Küme Başkanvekili Mustafa Elitaş, kamuya borçların yapılandırılmasını da içeren kanun teklifinin kabul edilmesiyle, 7 milyon 616 bin kişinin vergi yönetimlerine 2 bin liraya kadar olan borçlarının silineceğini bildirdi.

TBMM Genel Heyetinde, gündem dışı konuşmalardan sonra küme başkanvekilleri yerlerinden kelam aldı.

“Bu sis perdesinin de aralanacağını biliyoruz”

HDP Küme Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Memleketler arası Şeffaflık Örgütü Raporu’na nazaran, Türkiye’nin 180 ülke ortasında 36 puan düşüşle 101’inci sıraya gerilediğini, bu durumun daha çok fakirleşme manasına geldiğini savundu.

Fırın çalışanlarının Türkiye’nin dört bir yanında itirazlarını lisana getirdiğini aktaran Beştaş, bu kısmın maaşlarının çoklukla minimum fiyatın altında olduğunu ve sigortasız biçimde haftanın 7 günü çalıştırıldıklarını belirtti.

108 milyar doların satıldığı ortaya çıkıyor

CHP Küme Başkanvekili Özel, bir televizyon kanalında yayımlanan habere nazaran, Merkez Bankasının 2022’de art kapıdan 108 milyar dolar döviz sattığını belirterek, “2022 yılında art kapıdan 108 milyar doların satıldığı ortaya çıkıyor. Birebir 128 milyar dolarda olduğu üzere bu satışların kayıtlarının, kime, hangi gün satıldığının açıklanması gerekirken açıklanmıyor. 4 ay sonra milletimizin oy verdikleri kabinden çıkarken perdeyi araladıkları anda, bu sis perdesinin de aralanacağını biliyoruz.” kelamlarını sarf etti.

Bu mektup Cumhurbaşkanı’na hitaben yazılmalıydı

Özel, Merkez Bankasının, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye mektup gönderdiğini anımsatarak, “Bu mektup Cumhurbaşkanı’na hitaben yazılmalıydı ve ‘Enflasyon maksadımızı 2022’de olduğu üzere 2023’te de tutturamayacağız, sebebi sensin, sen, sen.’ tabirlerinden oluşmalıydı.” dedi.

“Merkez Bankasının bu yaptığı para siyasetinden kaynaklı”

AK Parti Küme Başkanvekili Elitaş, TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda tüm vakitlerin en değerli yapılandırmasını içeren 24 unsurluk kanun teklifinin kabul edildiğini söyledi.

Elitaş, “Bugün, inşallah, Başkanlığa sunulduktan sonra gündemdeki yerini alacaktır. En yakın vakitte da bu kanun teklifini görüşme imkanı bulmuş olacağız. Bu kanun teklifinde, daha evvelki yapılan yapılandırmadan farklı olarak, birinci kez isimli ve idari para cezalarını gündeme aldık.

Onun yanında trafikte ehliyetleri iptal edilen 10 bin civarında vatandaşın ehliyetlerinin geri verilmesiyle ilgili düzenlemeye yer verdik. Tekrar, bu halde, puan cezası 5’le 95 ortasında olan 2,5 milyon kişiyi ilgilendiren puan silmeyle ilgili birinci kere yapılan bir düzenleme de inşallah TBMM Genel Konseyi kabul ettiği takdirde hayata geçmiş olacak.” halinde konuştu.

7 milyon 616 bin kişinin borcu silinecek

Elitaş, vergi yönetimlerine 2 bin liraya kadar olan borçlarının silinmesine yönelik düzenlemenin de komitede kabul edildiğini lisana getirerek, “Toplam 7 milyon 616 bin kişinin vergi yönetimlerine 2 bin liraya kadar olan borçları zaten silinecek. Vatandaşın büyük bir kısmının bu borçlardan da haberi olmadığından ve lakin gereksinim hasıl olduğunda yahut icra takibi başladığında haberdar olduğu bir husustu. 7 milyon 600 binden fazla insanı etkileyen teklif Genel Konsey gündemine gelecek.” dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar