• YARIM ALTIN
  5.528,00
  % 0,18
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9279
  % 0,02
 • € EURO
  28,7219
  % -0,04
 • £ POUND
  33,4979
  % 0,13
 • ¥ YUAN
  3,7126
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,2780
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  717053,387
  % 1,39
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

“NATO’da kazandığımız siyasi ivmeyi iş ve yatırım fırsatına çevirmeliyiz”

“NATO’da kazandığımız siyasi ivmeyi iş ve yatırım fırsatına çevirmeliyiz”

Zirvenin Türkiye açısından çok başarılı geçtiğini belirten Yalçındağ, Erdoğan – Biden görüşmesinde Türk-Amerikan münasebetlerinde yeni bir sürecin başladığı sinyalinin verildiğine dikkat çekti.

Yalçındağ, Doruğun AB-Türkiye bağlantıları açısından da çok değerli bir gelişmeye sahne olduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepe başlamadan çabucak evvel Lider Biden ile yaptığı telefon görüşmesinde, ‘İsveç’in NATO yolunu açalım siz de Türkiye’nin Avrupa yolunu açın’ demesi beklenmeyen bir sürprizdi. Cumhurbaşkanı bir taşla 2 kuş vurdu, İsveç’e onay verirken, Türkiye’nin Avrupa Birliği gayesini de yine gündeme getirmiş oldu.” dedi.

“100 milyar dolar ticaret maksadı halâ geçerli”

TAİK olarak misyonlarının “ticari diplomasi” olduğunu hatırlatan Mehmet Ali Yalçındağ, “İş dünyası olarak artık bizim de Batı’yla karşılıklı iş fırsatlarına konsantre olmamız gerekiyor. Son bir-kaç yıldır oluşan farklı arayışlara sağlıklı alternatif olacak biçimde Batı’yla ekonomik münasebetlere yeni boyutlar katmanın, direkt yatırım fırsatlarını tekrar canlandırmanın stratejik ehemmiyeti olacak” dedi.

Bu çerçevede Lider Trump periyodunda, TAİK ve Amerikalı eş kuruluşları olarak Türk-Amerikan ekonomik bağlantılarına 100 milyar dolarlık bir amaç koyduklarını belirten Yalçındağ, “Bu amaç halâ geçerli, NATO Doruğunda oluşan ortamda bu gayeye çok daha rahat ulaşılacaktır” dedi.

“Türkiye Yüzyılı”na yatırım fırsatı için New York’ta büyük buluşma”

TAİK Lideri Mehmet Ali Yalçındağ seçim sonuçlarıyla birlikte Amerikan kamuoyunda Türkiye’ye bakışın farklılaştığını, yeni iktisat idaresinin inanç verdiğini, Amerikan iş dünyasında yatırım iştahının kabardığı belirtti.

Yalçındağ TAİK olarak 19 Eylül’de New York’ta 13. Türkiye Yatırım Konferansı’nı düzenleyeceklerine dikkat çekerek, “Şimdi önümüzde büyük bir fırsat var” dedi.

Yalçındağ “Dünyanın en büyük yatırım bankalarından Goldman Sachs mesken sahipliğinde, Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek’in iştiraki ile yeni ekonomik programın birinci büyük ‘roadshow’unu gerçekleştiriyoruz. Yatırım Konferansı’na ABD’nin önde gelen finans ve bankacılık etrafları ile Türkiye’nin halka açık en büyük 50 şirketinin ve büyük bankalarının CEO’larını davet ediyoruz. Konferansın çabucak akabinde 20 Eylül’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Fortune 100’de yer alan 25 Amerikalı şirketin CEO’su ile Yuvarlak Masa toplantısında bir ortaya getiriyoruz.”

Bu Yuvarlak Masa toplantısına geçtiğimiz yıl Amazon, SpaceX, Amerisourcebergen, META, Boeing, Citibank, Coca-Cola, Ford, GE Havacılık, Goldman Sachs, J.P. Morgan ve P&G üzere dev firmaların CEO ve Liderlerinin katıldığını hatırlatan Mehmet Ali Yalçındağ, “Bu sefer, Amerikan şirketleri ‘Türkiye Yüzyılı’na yatırım fırsatlarını en yetkili ağızdan duyma, kıymetlendirme imkanını bulacaklar” dedi.

YORUMLAR YAZ