Parapiyasasi.net
New York borsası düşüşle açıldı
Yazar: -28 Nisan 2023
8

S&P 500 endeksi yüzde 0,14 azalışla 4.129,63 puana, Nasdaq endeksi yüzde 0,2 kayıpla 12.117,54 puana indi.ABD’de devam eden bilanço dönemi ve açıklanan makroekonomik datalar yatırımcıların odağında yer alırken, hisse piyasaları haftanın son süreç gününe negatif bir başlangıç yaptı.

Ülkede şahsî tüketim harcamaları, martta yatay seyir izlerken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı çekirdek ferdî tüketim harcamaları fiyat endeksi, martta yıllık yüzde 4,6 arttı.

Analistler, güçlü enflasyon göstergelerinin Fed’in gelecek hafta yapacağı toplantısında, faiz oranlarını tekrar artıracağına dair beklentileri yükselttiğini belirtti.

Ocak-mart devrine ait bilançosunu açıklayan ABD’li güç devi Exxon Mobil’in karı, yapısal çıkar iyileştirmeleri ile maliyet ve uygulama verimliliklerinin tesiriyle birinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 108,6 artışla 11,4 milyar dolar oldu. Şirket, bu fiyatla tarihindeki en yüksek birinci çeyrek karını bildirmiş oldu.

Ülkenin büyük petrol üreticilerinden Chevron’un da birebir periyottaki karı, geçen yılın birinci çeyreğine kıyasla yüzde 5 artışla 6,6 milyar dolara yükseldi. Öte yandan, şirketin petrol ve gaz ünitesinin net karı, petrol fiyatlarındaki düşüşün tesiriyle geriledi.

Enerji şirketlerinin bilançoları sonrası Exxon Mobil’in pay fiyatında yüzde 1,5 artış yaşanırken, Chevron’un paylarında yüzde 1 kayıp görüldü.

Dün piyasaların kapanışından sonra birinci çeyrek bilançosunu açıklayan ABD’li e-ticaret devi Amazon’un satışları, bu yılın birinci çeyreğinde geçen yılın birebir periyoduna kıyasla yüzde 9 artışla 127,4 milyar dolara ulaşırken, net karı ise 3,2 milyar dolara düştü. Şirketin payları yüzde 5’e yakın bedel kaybetti.

Dünyanın en büyük mikroçip üreticilerinden Intel’in paylarının, şirketin ocak-mart periyodunda 2,8 milyar dolarla tarihindeki en yüksek çeyreklik ziyanını bildirmesine karşın yüzde 6’nın üzerinde artması dikkati çekti.

Öte yandan, ABD basınında, ülkede bankacılık krizinde ismi geçen bankalardan First Republic’i kurtarmak hedefiyle yürütülen özel bölüm uğraşlarının şimdi bir mutabakatla sonuçlanmaması üzerine, ABD’li yetkililerin görüşmeleri koordine ettiğine dair haberler yer aldı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar