Parapiyasasi.net
New York borsası karışık seyirle açıldı
Yazar: -18 Mayıs 2023
3

S&P 500 endeksi yüzde 0,03 azalışla 4.157,68 puana gerilerken, Nasdaq endeksi yüzde 0,11 artışla 12.513,87 puana çıktı. ABD’de borç limiti konusundaki müzakereler sürerken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para siyasetine ait belirsizlikler devam ederken hisse piyasalarında yeni günün açılışında karışık bir seyir izlendi.

Fed yetkililerinin kelamla yönlendirmeleri takip edilirken, Dallas Fed Lideri Lorie Logan mevcut bilgilerin şimdi haziranda faiz artırımının durdurulmasının uygun olacağına işaret etmediğini belirtti.

Enflasyonun çok yüksek ve fiyat istikrarını yine sağlamanın çok kıymetli olduğunu vurgulayan Logan, Fed’in şimdi enflasyon konusunda muhtaçlık olan ilerlemeyi kaydetmediğini söz etti. Logan, enflasyonun gereğince süratli düşüp düşmediği konusunda hala telaşlı olduğunu aktardı.

Fed İdare Heyeti Üyesi Philip Jefferson da enflasyonun çok yüksek olduğunu ve ilerlemenin yavaşladığını belirtti. Jefferson, faiz artırımlarının tesirini hissetmek için erken olduğunu kaydetti.

Fed yetkililerinin açıklamaları sonrası Banka’nın haziranda 25 baz puan faiz artırabileceğine yönelik beklentiler yüzde 37’ye yükseldi.

Öte yandan ABD’de açıklanan şirket bilançoları da varlık fiyatları üzerinde tesirli oldu. ABD’li perakende şirketlerinden Walmart’ın payları, beklentileri aşan finansal sonuçları sonrası yüzde 2’nin üzerinde kıymet kazandı.

Makroekonomik bilgi tarafında ise ABD’de birinci defa işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı, 13 Mayıs ile biten haftada 242 bine gerileyerek beklentilerin altında gerçekleşti.

Philadelphia Fed İmalat Endeksi de mayısta eksi 10,4 ile beklentilerin üzerine çıkmasına karşın, bölümde daralmanın sürdüğünü gösterdi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar