Parapiyasasi.net
New York borsası yükselişle kapandı
Yazar: -03 Mart 2023
9

S&P 500 endeksi yüzde 0,76 artarak 3.981,35 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,73 artışla 11.462,98 puana çıktı.

Para siyasetindeki şahin duruşun ne kadar devam edeceğine ait belirsizlikler sürerken, hisse piyasalarında kapanışta müspet bir seyir izlendi.

Fed yetkilileri para siyasetine ait kelamla yönlendirmelerine devam ederken, Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic, bankanın şimdilik 25 baz puanlık artışlara bağlı kalmasından yana olduğunu belirtti.

Fed’in yüksek enflasyon ve güçlü iş gücü piyasası göz önüne alındığında daha fazlasını yapmasının gerekebileceğini kaydeden Bostic, yüksek faiz oranlarının iktisat üzerindeki tesirinin baharda önemli bir formda hissedilmeye başlayabileceğini aktardı.

Boston Fed Lideri Susan Collins de enflasyonu denetim altına almak için daha fazla faiz artışı gerektiğini belirtti.

Fed İdare Konseyi Üyesi Christopher Waller ise istihdam ve enflasyon datalarının güçlü kalmaya devam etmesi halinde faiz oranlarının yüzde 5,1-5,4 aralığının üzerine çıkarılmasının gerekebileceğini kaydetti.

Waller, son dataların enflasyonu düşürme gayretinin beklenenden daha yavaş olabileceği ve uzun sürebileceği görüşünü desteklediğini aktardı.

Tahvil piyasalarındaki satış baskısı da sürerken ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4’ün üzerindeki seyrini korudu.

Makroekonomik data tarafında ise ABD’de birinci kere işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı, 25 Şubat ile biten haftada 190 bine gerileyerek beklentilerin altında kaldı.

Analistler, işsizlik maaşı müracaatlarındaki azalışın iş gücü piyasasının gücünü koruduğuna işaret ettiğini belirtti.

ABD’de tarım dışı iş gücü verimliliğinde geçen yılın dördüncü çeyreğinde kaydedilen artış ise yüzde 3’ten yüzde 1,7’ye çekildi. Fed’in takip ettiği enflasyon göstergelerinden biri olan ünite emek maliyetinde birebir periyotta kaydedilen artış da yüzde 1,1’den yüzde 3,2’ye revize edildi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar