Parapiyasasi.net
Noter Onaylı Tercüme
Yazar: -06 Ağustos 2021
8

Tercüme edilecek metnin veya belgenin durumu ve kullanılacağı alan tercüme işlemleri için oldukça önemlidir. Bu kapsamda resmi kurumlar ile ilgili bir durum için alınan belgelerde noter onayı istenebilmektedir. Bu tercüme işlemi noter onaylı tercüme olarak adlandırılır.  Noter onaylı tercüme işlemlerinde ilgili noter bürosunda bulunan yeminli tercümeler tarafından onay işlemi gerçekleşmektedir. Yeminli tercümanın evrak onayı için doğru bir şekilde tercüme işleminin yapılması gerekir.

Noter onaylı çeviri işlemleri genellikle kurumların resmi bir onayı istediği durumlarda geçerli olur. Bir çevirinin noter onaylı olabilmesi için tamamen eksiksiz ve kusursuz olması gerekir. Aksi durumlarda yeminli tercüman ilgili belgeye onay vermeyebilir. Bu nedenle noter onaylı çeviri işlemlerinde mutlaka profesyonel tercüme büroları ile çalışmalısınız. Elbette ki noter onaylı tercümeler oldukça kapsamlı olan tercüme metinleridir. Bundan dolayı da noter onaylı tercümelerin, profesyoneller tarafından yapılması da şarttır.

Noter Onaylı Tercüme Kapsamı

Çeviri işlemlerinde noter tasdiki yapılması gerektiğinde yemin zaptının imzalandığı noter ile görüşülmesi gerekir. Türkiye’de noter tasdikli tercüme işlemleri İçişleri Bakanlığı üzerinden sağlanmaktadır. Çok farklı işlemlerde noter onayı gerekebilmektedir. Uluslararası ticaret anlaşmasında şirketler arasında bu tarz işlemler görülebilir olmaktadır. Noter onaylı çeviri işlemlerinin en sık görüldüğü belgeler ise şunlar olmaktadır:

  • Gayrimenkul veya diğer taşınmaz alım satımları sırasında
  • Nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, kimlik gibi bilgi ve belge dokümanlarında
  • Dava dilekçeleri, bilirkişi raporları, mahkeme evrakları gibi hukuki dosyalarda
  • Diploma, denklik belgeleri, şirket evrakları, vekaletname gibi belgelerde

Bir tercüme işleminde noter onayı isteniyorsa genel olarak bilgilendirme yapılmaktadır. Ancak resmi kurumlar için gereken tercüme işlemlerinde çoğunlukla istenmektedir. Gerektiği durumlarda zaman kaybı yaşamamak için yetkililer ile görüşebilirsiniz.

Noter Onaylı Tercüme Ücreti

Noter onaylı tercümelerde ödemeler iki farklı şekilde gerçekleşmektedir. İlk olarak profesyonel bir tercüme bürosu ile çeviri işlemleri için görüşmeniz gerekmektedir. Noter onaylı tercüme için büroların fiyat talepleri değişiklik gösterebilmektedir. Belgenin durumu, çeviri yapılacağı dil ve belge uzunluğu bu noktada fiyat konusunda değişik sağlamaktadır.

Çeviri bürosuna bağlı olan yeminli tercüman çeviriyi yaptıktan sonra kaşeleme yapar ve imzalar. Ardından bu çeviri ile orijinal belge notere götürülerek yeminli tercümana sunulur. Burada belge tasdik edilirken kişilerin noter tasdik ödemesi yapması gerekmektedir. Dolayısı ile noter onaylı çeviri de bir çeviri ücreti bir de tasdik ücreti ödenmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında tercüme büromuz; noterli onaylı tercüme hizmetlerini uluslar arası kalite standartlarında sunabilme kabiliyetine sahiptir.

Kaynak: https://www.tercumeofisi.com/noter-onayli-tercume

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar