Parapiyasasi.net
Ocak 2021 Piyasa Beklentileri ve Türk Lirası
Yazar: -05 Ocak 2021
48

01 Ocak 2021 tarihi itibariyle 2020 yılına veda edildi. 2021 yılının ilk haftalarına başlanılan tarihlerde piyasa üzerinde yurt içi ve yurt dışı olmak üzere değişimler beklenmekte. Fakat yeni yılın ilk zamanları sayılan bu tarihlerde piyasa durumu olduğundan daha sakin bir şekilde ilerlemektedir. Geçtiğimiz süreç içerisinde, ekonomi yönetimi üzerinde bir değişiklik gerçekleşti. Verilere göre ekonomi yönetiminde değişikliğe gidildiği tarihten itibaren piyasada hızlı bir yükseliş gözlemlendi. Bu yükseliş günümüzde biraz daha alt seviyelerde varlığını sürdürmektedir. Fakat önceki tarihlere göre ekonominin daha iyi durumda olduğu gözlemleniyor. 2021 piyasa gözlemlerine göre bu yükselişin devam edeceği bekleniyor.

Türk Lirası’nın 2021’de Değer Kazanması Bekleniyor

2021 piyasasında gözler Türk Lirası’na çevrilmiş durumda. Yeni yıla yaklaşılan tarihlerde ekonomi üzerinde bir gelişim gözlemlendi. Bu bilgilere bakarak Türkiye’nin 2021 tarihinde de aynı şekilde devam etmesi öngörülüyor. Nitekim 2020 yılında TL’nin değer kaybetmesi sonucunda ekonomi yönetiminin değiştirilmesi üzerine karar alınmıştı. Ekonomi yönetimi üzerinde yapılan değişikliğin bu iyileşme sürecinde rol oynadığı düşünülmekte. Her ne kadar Türk Lirası’nın 2021 yılında değer kazanacağı öngörülse de kesin bir kanıt bulunamamakta.

ocak 2021 piyasa beklentileri ve türk lirası

Piyasaya Etki Eden Faktörler

Elde edilen bilgilere göre Türkiye’nin dış politikada izleyeceği yollardan olumlu sonuçlar alınması durumunda ekonominin olumlu yönde etkilenmesi bekleniyor. Bu sayede Türk Lirası’nın 2021 yılı itibariyle yükselişe geçeceği gözlemlenmekte. Bu yükselişle birlikte doların da 7,20 civarlarına inebileceği gözlemleniyor. Türkiye – ABD ilişkilerine bağlı olan bu durumun gerçekleşmesi şimdilik sadece bir tahmin.

2020 yılının sonları ve 2021 yılının ilk haftası itibariyle Türkiye’nin ekonomi piyasası üzerinde doğru adımlar attığı gözlemleniyor. Fakat izlenilen politikalarla ekonominin bu tarihten sonra çok iyi yönde ilerleyeceği kesin değil. 2021 yılı itibariyle de gözler Türk Lirası’na çevrilmiş durumda.

2020 yılının son zamanlarda ekonomi yönetiminde değişikliğe gidilmesi ve Merkez Bankası’nın faizi arttırmaması sonucu kur oranları olumlu yönde ilerledi. Fakat Türk Lirası değer kaybetme konusundaki olumsuz durumunu henüz değiştirmiş durumda değil. Yeni yılla birlikte değerlerin aynı şekilde ilerleyeceği gözlemleniyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar