Parapiyasasi.net
Ocak Ayında Piyasaların Son Durumu
Yazar: -06 Ocak 2021
23

2020 yılının son dönemlerinde Aralık ayında Borsa İstanbul yüzde 15 değer artışı gösterdi. Amerikan doları ise Türk lirası karşısında yüzde 5 değer kaybı yaşadı. BIST 100 güçlü atakla birlikte sağladığı getiriyi yüzde 29 seviyelerine taşıdı. Böylece yüzde 25 kazandıran USD’yi geride bıraktı. Geride bıraktığımız 2020 yılına bakacak olursak, ilk on ay sürecinde ki piyasaların durumu ile son iki aydaki piyasa surumu birbirinden farklı sonuçlar ortaya çıkarmış oldu. Ekim aynı 1112 puanla kapatan BIST 100, iki ayda yüzde 32,7 değer artışı göstererek pozitif performans gösterdi, USD ise TRY karşısında 8,34 seviyelerinde yüzde 11 değer kaybı yaşadı ve 7,43’e gerileme yaşadı.

Borsanın son iki aydır göstermiş olduğu yükseliş ile birlikte Türkiye’de döviz kurlarının ve gram altının değer kaybetmesi küresel fonların ülkemizde ağırlığının artmasıyla doğru orantılı olmasından kaynaklanıyor. Bu süreci izlerken ileride piyasaların durumu ile ilgili tahmin oluştururken özellikle dikkat edilmesi gereken nokta dolar bazını dikkate alarak hedeflerimize yön vermek daha doğru bir planlama yapmamızı sağlayabilir. Yılın son ayında aralık özelinde piyasalara baktığımızda dünya borsaları yüzde 4 değer artışı kaydederken USD bazında ise BIST 100 yüzde 21 yükseliş yaşadı.

Ocak Ayında Piyasaların Son Durumu

Ocak ayı itibariyle USD, TRY özelinde yılın ilk çeyreğinde 7,65 direncini aşmasının zor olduğu, aşağı yönlü bir hareketlenmede ise 6, 85 civarına kadar inebileceği bir alan olduğu tahmin edilmekte. BIST 2021 yılında pozitif yönelim seyretmekle birlikte son iki ay gibi süreçte yaşanan artışın yinelenme olasılığının kolay olmadığı düşünülmekte. Sene içerisinde borsaya ilişkin beklentilerin azaltılması gerektiği yönünde düşünceler mevcuttur. Sene içerisinde zamanla hisse senedi ağırlığının azalması ve yeniden ağırlık kazanması 2020 senesiyle kıyaslandığında taktik geliştirerek daha verimli sonuçlar oluşturabileceği öngörülmekte. Önceki senelerle kıyasladığımızda 2021 yılına girdiğimiz bu süreçte, piyasaların daha kolay ve güvenli bir yol izleyeceği tahmin edilmekte. Yeni yıl başlarken açılan piyasalarda BIST100’de 1470 gibi destek seviyesi üzerinde 1485 ve devamında ise 1500 seviyeleri, direnç konumunda görmek mümkün rekor seviyelere yakın kapanış sonrasında yeni 2021 yılının ilk haftasında pozitif seyir devam etmekte.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar