• YARIM ALTIN
  5.530,00
  % 0,23
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9489
  % 0,07
 • € EURO
  28,7083
  % -0,06
 • £ POUND
  33,4976
  % 0,14
 • ¥ YUAN
  3,7104
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,2780
  % -0,28
 • BITCOIN/TL
  716150,468
  % 1,48
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

OECD: İstihdamda yapay zeka ihtilalinin eşiğindeyiz

OECD: İstihdamda yapay zeka ihtilalinin eşiğindeyiz

OECD, İstihdam Görünümü 2023 Raporu’nu “Yapay Zeka ve İş Gücü Piyasası” başlığıyla yayımladı.

Yapay zekanın iş gücü piyasası üzerindeki tesirinin tahlil edildiği raporda, firmaların yapay zekayı kullanmasının hâlâ nispeten düşük oranda olmasına karşın teknolojideki süratli ilerlemenin, düşen maliyetlerin ve yapay zeka maharetlerine sahip çalışanlardaki artışın OECD ülkelerinin bir “yapay zeka devriminin” eşiğinde olabileceğini gösterdiği aktarıldı.

Raporda, yapay zekanın tesiri dikkate alındığında, en yüksek otomasyon riski altında sınıflandırılan mesleklerin istihdamın yaklaşık yüzde 27’sini oluşturduğu kaydedildi.

İnşaat, çiftçilik, balıkçılık ve ormancılık üzere düşük ve orta vasıflı işlerin en fazla risk altında olan işler olduğu belirtilen raporda, yüksek marifet gerektiren mesleklerin de en azından otomasyon riski altında olduğuna işaret edildi.

Çalışanlar işlerini yapay zekaya kaptırmaktan endişeli

Raporda, yapay zekayı kullanan firmalar ortasında şimdiye kadar istihdamı olumsuz etkilediğine dair çok az delil olduğunun tespit edildiği, personeller ve patronların yapay zekanın sıkıcı ve tehlikeli vazifeleri azaltabileceğini, bunun da daha fazla emekçi bağlılığına ve fizikî güvenliği sağlayabileceğini bildirdiği belirtildi.

Aynı vakitte çalışanların 5’te 3’ünün gelecek 10 yıl içinde işlerini büsbütün yapay zekaya kaptırma konusunda kaygılı olduğuna dikkat çekilen raporda, yapay zeka nedeniyle çalışanların kendi kesimlerindeki fiyatların düşeceğinden de telaş duyduğu aktarıldı.

Raporda, hükümetlerin patronları daha fazla eğitim sağlamaya, yapay zeka marifetlerini eğitime entegre etmeye ve yapay zeka iş gücünde çeşitliliği desteklemeye teşvik etmesi gerektiği vurgulandı.

İş gücü piyasaları sıkılığını koruyor

Öte yandan, raporda, global iktisadın 2021’den bu yana değerli ölçüde yavaşlamasına karşın OECD iş gücü piyasalarının sıkı kalmaya devam ettiği tabir edildi.

Raporda, istihdamın Covid-19 krizinden bu yana büsbütün toparlandığı ve işsizliğin 1970’lerin başından bu yana en düşük düzeyinde olduğu bildirildi.

Nominal saatlik fiyatların yükseldiği fakat bugüne kadar enflasyona ayak uyduramadığı vurgulanan raporda, bu durumun neredeyse tüm OECD ülkelerinde gerçek fiyatların düşmesine neden olduğu belirtildi.

Raporda, OECD çapında istihdamın 2023 ve 2024’te artmaya devam edeceğinin iddia edildiği bilgisi verildi.

YORUMLAR YAZ