Parapiyasasi.net
Özel Sektörde Yurtdışından Sağlanan Kredi Borcu Azaldı
Yazar: -17 Nisan 2020
19

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre 2020 yılı itibari ile şubat ayında özel sektöre ait sağlanan kredilerde, yurtdışından sağlanan kredi borcu azaldı ve kayıtlara geçildi. Rapora göre; uzun vadeli kredi borç tutarı 177,9 milyar dolar, kısa vadeli kredi borçları ise 7,7 milyar dolara kadar gerileme gösterdi.

Borçlulara Göre Kredi Borç Dağılımı

Borçlu açısından bakıldığında geçen yıla kıyasla; uzun vadeli kredi borcu 987 milyon dolar, bankacılık dışı finansal borçlanma 444 milyon dolar, tahvil stokları 43 milyon dolar, finansal olmayan kuruluşlara kredi borçlanmaları 1.2 milyar dolar azalma yönünde eğilim gösterdi.yurtdisindan saglanan kredi borcu azaldi

Alacaklıya Göre Kredi Borç Dağılımı

Uzun vadede de incelenen raporda tahvil haricinde özel alacaklılara olan borçlar 2,6 milyar dolar, kısa vadede ise tahvil dışı alacaklarda 1,5 milyar dolar azalma göstermiştir.

Sektörlere Göre Kredi Borcu

Uzun vadeli kredi borçları toplamı olan 177,9 milyar dolar rakamın; 42,7 milyar doları finansal kuruluş, 57,3 milyar doları finansal olmayan kuruluşlar olduğu gözüküyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar