• YARIM ALTIN
  5.508,00
  % 1,03
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5847
  % 0,09
 • € EURO
  29,2358
  % 0,14
 • £ POUND
  33,8100
  % 0,57
 • ¥ YUAN
  3,7849
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,2745
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  770213,583
  % -0,05
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Pariste, global finansal sistemin reforme edilmesi için mutabakat sağlandı

Pariste, global finansal sistemin reforme edilmesi için mutabakat sağlandı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel, Paris’te dün başlayan ‘Yeni Global Mali Pakt Tepesi’nin kapanış törenindeki konuşmasının akabinde Kenya Devlet Lideri William Ruto, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Memleketler arası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva ve Dünya Bankası Lideri Ajay Banga ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Macron, tepede global mali sistemin daha tesirli ve adaletli kılınması konusundaki ıslahatta mutabakata varıldığını kaydetti.

IMF’nin özel çekme haklarından 100 milyar avronun en fakir ülkelere verilmesi amacına ulaşıldığını lisana getiren Macron, gelişmiş ülkelerin gelişmekte olan ülkelere iklim değişikliğiyle uğraşına dayanak için yıllık 100 milyar dolar finansman sağlama taahhüdüne yakında varılacağını belirtti.

Macron, kalkınma bankalarının gelecek yıllarda kredi tahsis etme kapasitesini 200 milyar dolara çıkarmasını beklediklerini söyledi.

Yeni tepe 2 yıl sonra Paris’te

Zirvede varılan mutabakatın takibini yapacak bir kurum oluşturduklarını söyleyen Macron, 2 yıl içinde sonuçları pahalandırmak için Paris’te yeni bir tepede bir ortaya geleceklerini söz etti.

Denizcilik dalına milletlerarası vergi getirilmesinden yana olduğunu kaydeden Macron, “Ancak Çin, ABD ve birkaç Avrupa ülkesi bizi takip etmezse bunun hiçbir tesiri olmaz” dedi.

Kenya Devlet Lideri William Ruto , tepede hiçbir ülkenin yoksullukla ve iklim değişikliğiyle çaba ortasında tercih yapmamasını kararlaştırdıklarını söyleyerek, en savunmasız ve fakir ülkeleri desteklemek için ek kaynaklar oluşturmak için anlaştıklarını söz etti.

52 ülkenin borç içinde olduğunu belirten Ruto, bu borçların yine yapılandırılmasının yahut borçların askıya alınmasının masaya yatırılması gerektiğini belirtti.

Çin ve Batı ortasındaki gerginliklerin “sağlıksız” olduğu değerlendirmesi

Ruto, Çin ile Batı ortasındaki gerginliklerin “sağlıksız” ve “gereksiz” olduğu yorumunda bulunarak, Macron’u Eylülde Kenya’da düzenlenecek Afrika İklim Tepesi’ne davet etti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, tepenin global mali sisteminin mimarisini ıslahat etme gayretinde değerli bir adım teşkil ettiğini kaydederek, dünya çağında borçlanma konusunda harekete geçilmesi gerektiğini belirtti.

Borçlanmanın global bir sorun olduğunu kaydeden Yellen, borçlu ülkelere yardım ettiği gerekçesiyle Çin’i tebrik etti.

IMF Lideri Kristalina Georgieva da dünyada eşitsizliklerin ve yoksulluğun artığına dikkati çekerek, iklim değişikliğinin sonuçlarının en çok fakirleri ve fakir ülkeleri etkilediğini kaydetti ve ülkelerin üzerindeki borç yükünün hafifletilmesinin en kıymetli önceliklerden biri olduğunu belirtti.

Dünya Bankası Lideri Ajay Banga ise “İstihdam, yoksulluğu ortadan kaldırmanın en âlâ yoludur.” tabirini kullanarak, yoksulluğun olmadığı bir dünyada yaşamak için Dünya Bankası’nın vizyonunun değiştirmesi gerektiğini vurguladı.

Banga, artık doğal afetler sırasında bir ülkenin borcunun askıya alınabileceğini ve doğal afetler kapsamında kullanabilecek yeni bir sigorta oluşturulduğunu duyurdu.

Paris’teki dorukta, Çin, Kenya, Nijer ve Brezilya üzere dünya çapında farklı ülkeler üst seviyede temsil edildi.

YORUMLAR YAZ