Parapiyasasi.net
Paslanmaz Çelik Üretiminde Kullanılan Maden Nedir?
Yazar: -23 Temmuz 2021
199

Paslanmaz çelik üretimlerinde kullanılan madenlerin her biri, çeşitli özellikler katmaktadır. Bu madenlerden birinin orantısız kullanımı, paslanmaz çelik ürününün özelliklerinde olumsuzluklara yol açabilmektedir. Bu yüzden hangi malzemenin, imalatta hangi işlevi yerine getirdiği bilinmelidir. Paslanmaz çelik imalatında en çok tercih edilen madenleri aşağıda sizler için listeledik.

Paslanmaz çelik yapımında kullanılan 5 çeşit maden vardır. Bunlar krom, nikel, manganez, molibden, bakır-alüminyumdur. 

Krom: Paslanmaz çeliğe paslanmazlık işlevini kazandıran metal kromdur. Krom oranı yüzde 25’in üstünde olan malzemelerin dış yüzeylerinde korozyonu önleyen bir tabaka oluşturmaktadır. Ancak krom miktarının artması ile malzemenin daha sert ve güç olarak zayıf bir hal alacağı da göz ardı edilmemelidir.

Nikel: Paslanmaz çeliğin daha da sağlam hale gelmesi için nikel kullanılmaktadır. Özellikle artan sıcaklıklarda paslanmaz çelik malzemenin kullanılmaya devam edilmesi, nikel sayesinde mümkün hale geliyor.

Manganez: Daha çok nikelin yerine alternatif olarak bilinir, paslanmaz çeliğin direnç oranını arttırabilmek için ek malzeme olarak da kullanılabilir. Malzemeyi daha sert bir yapıya büründüren manganez, yüksek miktarda kullanıldığında paslanmaz çeliğin kırılganlaşmasına neden oluyor.

Molibden: Paslanmaz çelik üretiminde molibdenden faydalanması, kromun sağladığı paslanmazlık işlevinindesteklenmesini sağlamaktadır. Bununla beraber malzemede oluşabilecek çatlak ve çukurların oluşumunu engelleyerek daha pürüzsüz ürünler elde edebilmeye imkân sağlıyor.

Bakır-Alüminyum-Titanyum: Bu üç malzeme paslanmaz çeliğin denge düzeyinin azaltılması ve aşınmalara karşı dahada dirençli hale gelmesi amacıyla işleve sokulmuştur.

Paslanmaz Çeliklerin İnsan Hayatındaki Önemi ve Yeri

Kullanılmaya başlandığı dönemlerden beri insan hayatında sürekli daha fazla yer tutmaya devam eden paslanmaz çelik, endüstriyel alanlar en başta olmak üzere pek çok alana büyük katkılar sağlamaktadır. Bilhassa inşaat sektöründe paslanmaz çelik kullanımının artması, depreme karşı daha dayanıklı yapıların inşa edilmesine yol açmıştır. Hijyenik bir ürün olması sebebiyle de paslanmaz çelik gıdaların sağlıklı bir şekilde saklanmasını ve taşınmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte ömrünün oldukça uzun olması ve satın alındıktan sonra uzun yıllar kullanılabilmesi gibi özellikleriyle de insan hayatına olumlu katkı sağlamaktadır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar