Parapiyasasi.net
PERYÖN: Vefat ve malullük aylığında Van zelzelesi emsal olsun
Yazar: -24 Şubat 2023
10

Türkiye İnsan İdaresi Derneği PERYÖN, afet bölgesindeki hayatın ve işin olağana dönmesini sağlamak için, başta barınma üzere acil gereksinimlerin giderilmesi olmak üzere pek çok alanda atılması gereken adamlar olduğunu işaret ederek tekliflerini paylaştı.

PERYÖN tarafından yapılan açıklamada, Zelzele nedeniyle oluşan iç göçün en aza indirgenmesi düşünülerek ve bölgenin sosyo-ekonomik istikrarının bozulmaması dikkate alınarak toplumsal siyasetlerin oluşturulması lisana getirildi.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın Van sarsıntısında uyguladığı emsal uygulamaya benzeri formda, mevt ve malullük aylığından yararlanma kaidelerinde esnekliğe gidilerek, 1800 gün prim kuralı yerine 30 gün sigorta prim bildirilmiş olmasının aylık bağlanması için kâfi sayılması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, zelzele nedeniyle işsiz kalanların önkoşul aranmaksızın işsizlik ödeneğinden yararlanması gerektiği belirtildi.

Tazminat güvencesi

Depremde işyeri yıkılan, patronu hayatını kaybeden çalışanlar için kıdem tazminatı teminatı sağlanması gerektiği söz edilen açıklamada, bölgeye yönelik vergi ve sigorta prim teşvikleri düzenlenmesi, ayrıyeten bölgede çalışanlara yönelik vergi ve sigorta primi indirimlerinin de tekrar düzenlenmesi önerisi sunuldu.

Deprem nedeniyle işsiz kalan çalışanların yine istihdamını kolaylaştırmak için, afet nedeniyle işsiz kalan çalışanları işe alan patronlara yönelik teşvik uygulanması lisana getirilerek, işyerlerinin zelzele istikametinden güvenliklerini arttırmak için (İSG) acil durum planları ve risk tahlillerinin güncellenmesine işaret edidi.

Deprem nedeniyle yaşadığı travmadan ötürü çalışamayacak halde olan çalışanlara talep etmeleri durumunda ruhsal açıdan toparlanmaları için belli bir müddet ücretli-ücretsiz müsaade hakkı tanınması gerektiğinin altı çizilen açıklamada, sarsıntı nedeniyle ruhsal dayanak almak isteyen çalışanlara, takviye alınan kurum-kuruluş belgelenmek suretiyle, gün içinde fiyatlı müsaade imkanı sağlanması gerektiği vurgulandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar