Parapiyasasi.net
Petrol Piyasasında Düşüş Sürüyor
Yazar: -23 Ocak 2021
5

Petrol fiyatlarının düşmesi son zamanlarda özellikle de emtia borsasının gündemi arasında yer alıyor. Biden’ın başkanlık koltuğuna oturması gibi sebeplerden dolayı son zamanlarda hızla güçlenmeye devam eden dolar ve petrole olan talepte görülen düşüş, fiyatların ciddi anlamda düşmesine neden oldu. Bu da uzun süredir yüksek seyreden piyasanın farklı bir görünüme kavuşmasına neden oldu. Özellikle de geçtiğimiz günlerde, yüksek varil fiyatlarından işlem yapan yatırıcımlar bu konuda hayli üzgün.

Fakat ham petrol fiyatları düşüşe rağmen hala son 1 yılın en yüksek seviyelerinde seyrediyor. Beklentilerin aksine Çin ve uzak doğu pazarında oluşan talepte herhangi bir azalma görülmemesi bunu karşılayan sebepler arasında yer alıyor. Aslına baktığımızda, varil petrol fiyatları üzerinde beklenilen düşüş, şu anki seviyelerin çok daha üstündeydi. Fakat piyasalarda ihtiyacın azalmaması, kış koşullarının çok ağır geçmesi sebebi ile artan enerji talebi gibi nedenler, varil petrol fiyatlarının düşme hızını yavaşlatan en büyük etkenler arasında yer alıyor.

Petrol Fiyatlarında Düşüş Sürer mi?

Petrol fiyatlarında düşüş durumunun devam edip etmeyeceği, küçük ya da büyük fark etmeksizin birçok yatırımcının çok merak ettiği bir konu olarak karşımıza çıkmakta. Dünyanın en önemli petrol üreticileri arasında kabul edilmekte olan Suudi Arabistan’ın tek taraflı olarak aldığı petrol üretimini azaltma kararının da etkisi ile 52 dolar seviyelerine kadar düşen ham petrol, son bir yılın en yüksek seviyeleri durumunu hala korumaya devam ediyor. Son zamanlarda birçok dünya ülkesinin aşılama uygulamalarına başlamış olması ve aşılamanın hız kazanması, ABD teşvik paketine dair piyasa beklentileri gibi unsurlar, petrol fiyatlarının şekillenmesinde belirleyiciler arasında yer alacak. Ayrıca, Çin ve Malezya’da artan koronavirüs vakaları da karantina önlemlerini beraberinde getiriyor. Brent petrol fiyatları, en büyük talebi oluşturan Çin’in bu durumunu oldukça yakından takip edecek.

Toparlamak gerekirse, yakın zamanda brent petrol fiyatlarında herhangi bir düşüş yaşanması, en azından şu an için, beklenmeyen bir durum. Brent petrol fiyatlarının düşüşün aksine tekrardan yükselişe geçeceği tahmin edilmekte. Yakın gelecekte petrol fiyatlarının tekrardan 55 dolar civarlarına çıkması muhtemel bir durum.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar