Parapiyasasi.net
Petrolde Çin yükselişi
Yazar: -01 Mart 2023
7

Çin’in imalat aktivitesinde güzelleşme olduğunu gösteren data sonrası güç talebinin artacağına dair beklentiyle petrol fiyatları yükselişte.

Nisan vadeli Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı Londra’da yüzde 0,7 artışla 78 dolara yakın seyrediyor.

Bugün açıklanan datalara nazaran Çin’in imalat aktivitesinde Şubat ayında 10 yıldan uzun müddetin en büyük toparlanması görüldü. Bu gelişmeyle petrolün yanı sıra bakır ve öteki birtakım emtia fiyatları da yükseldi.

Önemli petrol ithalatçılarından biri olan Hindistan’dan da olumlu haberler geldi. Ülkede rafine edilmiş petrol eserleri satışları yükseldi.

Petrol fiyatları ABD’de sıkılaşma siyasetinin devam edeceği beklentisi ve artan stoklarla bu sene düşüş trendinde. Mumbai’deki Kotak Securities’te Emtia Araştırma Müdürü olan Ravindro Rao “Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’de ekonomik toparlanma fiyatları desteklemeye devam edebilir. Çin’in petrol tüketiminin pandemi öncesi düzeylere ulaşmasını ve 2023’te global petrol talebine katkı yapmasını bekliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Mayıs vadeli Brent tipi ham petrolün varil fiyatı yüzde 0,7 artışla 84,05 dolardan süreç görüyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar