Parapiyasasi.net
Piyasa Dalgalanmalarında Son Durum
Yazar: -09 Şubat 2021
8

2020 mart ayından beri ülkemizde piyasada dalgalanmalar başladı. Covid- 19 virüsü ile birlikte ülkelerin piyasalarında değişimler meydana geldi. Yaz aylarında piyasada karlı satışlar ve düzelmeler yaşanmıştı. 21 Ocak sonrası %10 luk gerileme yaşanmıştı. Gerileme sonrassı yaşanan büyük kar satışları sonrası bir çok borsa yatırımcısının aklına çıkış bitti mi, borsa düzeliyor mu gibi sorular geliyor. Son dönemlerde borsada çok büyük kayıplar yaşanmadı. Hatta yeni gelen çoğu yatırımcı kazanç sağladı. Mart ayından bu güne kadar yaklaşık 800 bin kişi yatırım yaptı. Borsada oluşan çıkışların sonsuza kadar devam etmeyeceği bilinir bir gerçektir. Düzeltme elbette yaşanacaktır fakat düşüşler için her zaman dikkatli olunmalı ve düzenli olarak kontroller yapılmalıdır. Fakat bu düşüşler herkes için olumlu haber anlamına gelmez yatırımcılar kazanırken kaybedebilir de bu nedenle piyasalardaki dalgalanmalar her zaman kontrol altında tutulmaya çalışmalıdır. Yeni yatırım yapacak kişiler düşüşlerden faydalanarak hisseler alabilir, kar etmeyi bekleyebilir ve düşüşlerinden faydalanarak yatırım yapabilirler.

piyasa dalgalanmalarında son durum

Diğer Yatırım Araçları Ne Durumda

Borsada dalgalanmalar sürerken diğer yatırım araçlarında sakinlik görülüyor. Döviz kurlarında ise düşüş yaşanıyor. İlerleyen yıllara ilişkin enflasyon tahminlerine oranla uzun vadeli tahvil faiz oranında büyük ölçüde gerileme mevcut. Piyasanın genelini ilgilendirecek olan ise faiz ve döviz kurlarıdır. Bu açıdan bakıldığında borsadaki satışların yüksekliği ve karların yüzdesi iyice kavranmalıdır. Bunun için borsa ve kar satış endeksinin nereye kadar çekeceği konusunda teknik analizler ve veriler incelenmelidir. Dış borsalar ile ilişkili olduğundan durumun ne kadar süreceği hakkında bilgi edinmek için dış borsalar da incelenmelidir. Para piyasasındaki sakinliğin nedenlerinden biri de Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası para politikalarıdır. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası devreye girerek döviz alım ihaleleri başlatacak bu sayede kısa sürede Türk Lirası güçlenecek. Fakat bu olayların Türkiye’nin durumuna göre değişmesi mümkün.

Borsa Son Durum

Dolar/ TL: Dolar önceki gün 7,14’ ü görürken bu gün 7,05 değerini gördü.

Euro/ TL : Euro önceki gün 8,50 değerindeydi ve bu gün de aynı değeri koruyor.

BIST 100: %-0,50’ lik düşüş yaşayan borsa İstanbul düşmeye devam edecek gibi duruyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar