Parapiyasasi.net
Piyasanın başını döndüren SVB krizinde neler yaşandı?
Yazar: -14 Mart 2023
5
 • 01

  SVB krizi nereden çıktı?

  Silicon Valley Bank (SVB), merkezi Santa Clara, California’da bulunan bir banka.

  Startup teknoloji şirketlerini fonlamasıyla dikkat çeken banka, lokal mevduat bazında Silikon Vadisi’nin en büyük bankası olarak biliniyordu.

  Pandemi ile birlikte kârlılıkları artan teknoloji şirketleri yararlarını bankalara yatırdı. SVB’deki toplam mevduat da bu periyotta değerli ölçüde arttı ve banka uzun vadeli ABD hazine kağıtlarına ve hükümet garantili ipotekli tahvillere yöneltti.

  Tahvil faizlerinin yükselmesi ile birlikte banka, 21 milyar dolarlık tahvil durumunu yaklaşık 1,8 milyar dolar ziyanla kapattı ve 2 milyar doların üzerinde sermaye artırımına gideceğini duyurdu.

 • 02

  İşlemler askıya alındı

  Girişim sermayesi yatırımcılarının şirketlere paralarını SVB’den çekmelerini tavsiye etmesi sonucu ABD’li banka SVB Finans Kümesi vadeli piyasada kayıplar derinleşti. Yüzde 80’i bulan kayıp sonrasında payda süreçler askıya alındı.

 • 03

  Kayyum atandı

  ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), 10 Mart’ta piyasalarda düşüşe neden olan SVB’ye kayyum atandığını bildirdi. FDIC’den yapılan açıklamada, SVB’nin bu yıl iflasa uğrayan birinci FDIC sigortalı kurum olduğu kaydedildi.

  SVB’nin iflası, 2008 global finansal krizinden bu yana ABD’de kayıtlara geçen en büyük banka iflaslarından biri oldu.

 • 04

  Yellen’dan ‘batan bankaları kurtarmayacağız’ açıklaması

  ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, 2008’den bu yana ABD’de en büyük banka iflası olarak bedellendirilen SVB’yi kurtarmayacaklarını lakin mevduat sahiplerinin muhtaçlıklarını karşılamak ve krizin sağlam bankalara sıçramaması için çalıştıklarını açıkladı.

 • 05

  FDIC ve Fed’den yeni fon

  ABD’de on yılın en büyük banka iflası olan SVB’nin çöküşü sonrası birçok orta ve küçük çaplı banka için oluşan kaygılar nedeniyle FDIC ve Fed sorun yaşayan bankalara daha fazla mevduat takviyesine imkân sağlayacak bir fon yaratmak üzerinde çalıştıkları belirtildi.

 • 06 transparent

  SVB’nin iki üst seviye yöneticisine dava açıldı

  Kaliforniya eyaletindeki San Jose Federal Mahkemesinde açılan davada, SVB ile Üst Yöneticisi Gregory Becker ve Finans Yöneticisi Daniel Beck, artan faiz oranlarıyla bankanın hassas duruma düşmesini gizlemekle suçlandı.

 • 07 transparent

  Bir iflas haberi de Signature Bank’den geldi

  New York Finansal Hizmetler Departmanından (DFS) yapılan açıklamada, ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) tarafından mevduat sahiplerini korumak için Signature Bank’a kayyum atandığı duyuruldu.

  Signature Bank’ın, 31 Aralık 2022 prestijiyle yaklaşık 110,4 milyar dolarlık varlığı ve yaklaşık 88,6 milyar dolarlık mevduatı bulunduğu kaydedilen açıklamada, bankanın FDIC sigortalı olduğu bildirildi

 • 08 transparent

  Biden’dan açıklama

  ABD Lideri Joe Biden yaşanan banka kriziyle ilgili 2008 Mali Krizi’ne benzeri bir durumun tekrarlanmaması için ellerinden geleni yapacaklarını ve Kongre ve düzenleyicilerden bankacılık regülasyonlarını sıkılaştırmalarını isteyeceğini belirtti.

  Amerikalıların bankacılık sisteminin inançlı olduğuna inanabileceğini söz eden Biden, “Mevduatlarınız gereksiniminiz olduğunda orada olacak. Ülke genelinde bu bankalara hesap yatıran küçük işletmeler, çalışanlarına ödeme yapabileceklerini ve faturalarını ödeyebileceklerini bilerek daha rahat nefes alabilirler” diye konuştu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar