Parapiyasasi.net
“Piyasanın muhtaçlığını karşılayabilmek için 8 Petkim gerekiyor”
Yazar: -26 Nisan 2023
9

SOCAR, Türkiye’de 15 yılda 18 milyar dolarlık yatırım yaptığını açıklarken SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Ünitesi Lideri ve Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, “Bugünkü bedelle hesaplarsak bu yatırım 18 milyar dolar değil, 36 milyar dolar olacaktı” dedi.

Mammadov, “Pazar her yıl yüzde 3-4 oranında büyüyor. Biz de Türkiye iktisadının yüzde 25’ini karşılıyoruz. Lakin bu kâfi değil. Zira bu piyasayı doyurmak için 8 Petkim kurulması gerekiyor” diye konuştu.

SOCAR Türkiye’nin İzmir Aliağa’da yer alan üretim tesislerine yönelik saha ziyaretinde, şirketin Türkiye’deki yatırımları, faaliyetleri ve gelecek planları anlatıldı.

“Kârımız yüzde 20 arttı”

Petkim’in 2022 yılı sonunda 6,5 milyar TL net kâr elde ettiğini belirten Mammadov, Türkiye’de yüzde 12’lik bir pazar hissesine sahip olduklarını belirterek, kelamlarını şöyle sürdürdü: “2022 yılı toplamında satışlarımızı 2021 yılına nazaran yüzde 70 artırarak 50 milyar TL’ye yükselttik. Nakit varlıklarımız da 13 milyar TL ye çıktı. Kârımız yüzde 20 arttı. 78 ülkeye 899 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu muvaffakiyet da insan kaynağı yer alıyor. Zira 5 bin 300 bireye direkt istihdam sağlıyoruz. Bizim temel piyasamız Türkiye’dir.”

2330349 70da198214a8ba4119ee236fe792d5a9

Petkim’e 1,6 milyar dolar yatırım

Petkim’de, 15 üretim, 6 destekleyici tesisle yıllık ortalama 3,6 milyon ton brüt üretim kapasitesiyle 60’a yakın cinste petrokimya eseri ürettiklerini belirten Mammadov, STAR Rafineri’nin kuruluşundan bu yana kapasite kullanımını yüzde 113 üzere bir düzeye çekerek Petkim’in hammadde sürekliliğini sağladığını ve lokal yakıt gereksinimini karşıladığını söyledi.

Mammadov, “Petkim’e 2008 yılından bu yana dijitalleşme ve inovasyon başta olmak üzere birçok alanda 1,6 milyar dolar meblağında değerli yatırımlar yaptık.” diye konuştu.

“Değerini bulmadan SOCAR’ı halka arza açmayız”

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR Türkiye CEO’su Elchin İbadov, SOCAR’ın halka arzı için şirketin kıymetini bulması gerektiğini belirterek, “SOCAR’ı düşük bedelle halka arz etmek istemiyoruz” diye konuştu. İbadov, Star’ın yüzde 12’sini alan Petkim’de bu satın almanın getireceği kârlılığın 2023 sonunda görüleceğini söyledi. SOCAR Türkiye R&P İş Ünitesi Lideri Anar Mammadov ise hem Star hem Petkim’in entegrasyonunun sürdüğünü lisana getirerek öteki yandan geçen yıl Petkim’de yapılan planlı bakımın şirketin randımanını değerli oranda artıracağını vurguladı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar