Parapiyasasi.net
Portföy idare şirketlerinin yönettiği fonlar 1 trilyon 748 milyar TL oldu
Yazar: -09 Mayıs 2023
5

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nden (TSPB) yapılan açıklamaya nazaran bilgiler, son bir yılda portföy idare bölümü tarafından yönetilen fonların, süratli bir formda büyüdüğünü ortaya koydu.

2022’nin mart ayı sonunda 747 milyar lira olan portföy idare şirketleri tarafından yönetilen toplam portföy meblağı, bir yılda yüzde 134 artarak bu yılın mart sonu prestijiyle 1 trilyon 748 milyar liraya çıktı. Portföy idare şirketleri tarafından yönetilen portföylerde, yıllık bazda en süratli büyüme ferdi portföy idaresinde yaşandı.

Yatırım fonu sayısı 1.550’ye çıktı

Sermaye Piyasası Heyeti’nden (SPK) faaliyet müsaadesi alan portföy idare şirketi sayısı mart sonunda 58’e ulaşırken, bunlardan 56’sı yatırım fonu yönetiyor. 56 portföy idare şirketi tarafından yönetilen menkul değer, gayrimenkul, teşebbüs sermayesi, borsa yatırım fonu ve özgür fonlarından oluşan yatırım fonu sayısı bu yılın birinci çeyreği prestijiyle 1.550’ye çıktı. Yatırım fonu yatırımcı sayısı ise son bir yılda 488 bin kişi artarak mart sonunda 3,7 milyon oldu.

Yatırım fonlarında bu yılın birinci çeyreğindeki büyüme yüzde 20

TSPB’nin portföy idare şirketlerinden derleyerek oluşturduğu bölüm datalarına nazaran, 2022’nin mart ayı sonunda 378 milyar lira olan portföy idare dalı tarafından yönetilen yatırım fonları portföyü, bir yılda 580 milyar lira artarak mart sonu prestijiyle 958 milyar liraya ulaştı.

Yatırım fonlarında bu yılın birinci çeyreğindeki büyüme yüzde 20 oldu. Yatırım fonları portföy büyüklüğünün yüzde 53’ü yerli ferdi yatırımcıların elinde bulunuyor.

Menkul değer yatırım fonlarına nazaran düşük kalsa da emeklilik yatırım fonları, son bir yılda güçlü büyüme sağladı.

Emeklilik yatırım fonları, bir yılda yaklaşık yüzde 64 büyüdü. 2022’nin mart ayı sonunda 277 milyar lira olan emeklilik yatırım fonları portföyü, bu yılın birebir devrinde yaklaşık 454 milyar liraya çıktı.

Bireysel portföy büyüklüğü yüzde 268 artarak

90,9 milyar lira olan ferdi portföy büyüklüğü de son bir yılda yüzde 268 artarak mart ayı sonunda 334,5 milyar liraya yükseldi.

Yıllık bazda rekor kıran ferdi portföylerdeki artış, 2022’nin üçüncü ve dördüncü çeyreğindeki süratli büyümeden gelirken, TSPB bilgileri, bu yılın birinci çeyreğinde kişisel portföylerin az da olsa gerilediğini gösteriyor.

Bu yılın birinci çeyreği prestijiyle 14 yatırım iştirakinin portföyü, portföy idare şirketleri tarafından yönetiliyor. Geçen yılın mart sonu prestijiyle 940 milyon lira olan portföy idare şirketlerinin yönettiği yatırım iştiraki portföyü, bir yılda yüzde 54 artarak 1 milyar 446 milyon liraya çıktı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar