Parapiyasasi.net
Portföy Nedir? Portföy Yönetimi Nasıl Yapılır?
Yazar: -25 Ocak 2021
8

Portföy Nedir?

Portföy; gerçek ya da tüzel kişilerin kar sağlamak amaçları ile yatırımda bulundukları tüm nakit para, döviz, tasarruf araçları, altın, mevduat, tahvil, bono ve hisse senedi gibi tüm yatırım araçlarını kapsamaktadır. Yatırımcıların toplam yatırımlarını ifade etmektedir. Yatırım portföyü hazırlamak için öncelikle yatırımcıların kendilerini iyi bir şekilde tanımaları gerekmektedir. Kısa vade beklentileri, uzun vade beklentileri gibi durumlar göz önünde bulundurulmalı ve yatırım portföyü bu doğrultuda oluşturulmalıdır. Gelir, kazanç ve risk kapasitesi gibi unsurlar iyi bir şekilde analiz edilmeli ve portföy oluşturulurken bu analizler göz önünde bulundurulmalıdır.

Portföy Yönetimi Nasıl Yapılır?

Yatırımcılar, risk ve getirisi fazla olan araçları seçebileceği gibi daha az riskli ve daha az getiriye sahip olan seçenekleri de değerlendirebilirler. İşte bu noktada portföy yönetimi devreye girmektedir. Portföy yönetiminde yatırımlar; yatırımcının istekleri ve beklentileri doğrultusunda maksimum fayda sağlayacağı ön görülen araçlara yöneltilmektedir. Yatırım portföyleri, müşterilerin ekonomik durumları ve beklentilerine göre düzenlenmektedir.

Yatırım portföyü yönetimi¸ uzmanlar ya da aracı kuruluşlar tarafından; yatırımların, yatırımcının talepleri doğrultusunda en iyi şekilde değerlendirilmesi anlamına gelmektedir. Bu noktada, yatırımcı ve aracı kuruluş arasında portföy yönetimi sözleşmesinin imzalanması oldukça önemli bir konudur. Ayrıca eğer bir yatırımcı portföy yönetim desteği alacaksa bunun uzman ya da aracı kuruluş tarafından kesinlikle SPK’ya bildirilmesi gerekmektedir. Peki, portföy yönetiminin faydaları nelerdir?

Portföy yönetimi, yatırımcılara birçok fayda sağlamaktadır. Portföy yöneticiliği yapan kişiler, finans ve yatırım alanında gerekli bilgiye sahip kişilerden oluşmaktadır. Yani, yatırımlarınız konunun uzmanı kişiler tarafından değerlendirilir ve bu sayede başarılı sonuçlar alma ihtimaliniz artar. Yatırımcı boyutundaki risk, minimize edilmiş olur. Üstelik tüm işlemler, daha öncede belirtmiş olduğumuz gibi, yatırımcının tercihlerine göre şekillendirilmektedir. Hangi piyasalara ağırlık verilmesi gerektiği, hangi yatırım aracına yönelik işlemler yapılacağı ya da yatırımların alt – üst limitleri, tamamen yatırımcılar tarafından belirlenmektedir. Aracı kuruluşlar ise yatırım çeşitliliği, yatırımların dağılımı gibi konular üzerinde çalışarak, yatırımcının karını maksimize etmeyi planlar. Kısacası portföy yönetimi¸ yatırımcıların kazanç ihtimalini arttıran bir sistemdir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar