Parapiyasasi.net
Powell’dan faiz bildirisi
Yazar: -20 Mayıs 2023
8

Fed Lideri Jerome Powell, birkaç yetkilinin faiz artırımına devam etmek istediklerini söylemesinin akabinde siyaset tartışmasının komutasını devralarak, önümüzdeki ay faiz oranı artışlarını durdurma eğiliminde olduğunun açık bir sinyalini verdi.

Powell, Cuma günü bir Fed konferansında yaptığı konuşmada, “Politika sıkılaştırmada uzun bir yol kat ettik ve siyasetin duruşu kısıtlayıcı ve şimdiye kadarki sıkılaştırmamızın gecikmeli tesirleri ve son bankacılık gerilimlerinden kaynaklanan kredi sıkılaştırmasının boyutu hakkında belirsizlikle karşı karşıyayız. Buraya kadar geldikten sonra, dikkatli değerlendirmeler yapmak için datalara ve gelişen görünüme bakmayı göze alabiliriz” dedi.

Yatırımcılar, Powell’ın konuşmasından evvelki yüzde 33’e kıyasla, gelecek ay faiz artırımına ait iddialarını yüzde 13’e indirdiler.

Powell’ın kelamları, bu hafta New York Fed Lideri John Williams ve yakın vakitte Senato onayını beklerken lider yardımcılığına aday gösterilen Vali Philip Jefferson da dahil olmak üzere liderlik takımının başka üyelerinden gelen benzeri beklentileri pekiştiriyor.

Nationwide Life Insurance Co baş ekonomisti Kathy Bostjancic, “Yorumları, temel görüşünün gelen dataları pahalandırmak için Haziran ayında orta vermek olduğunu gösteriyor” dedi. Beklentilerin üzerine çıksa da Fed lideri, “sunduğu rehberlik sınırlı” olduğu için yeniden de bir artışa öncülük edebilir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar