Parapiyasasi.net
Psikoloji ve Para İlişkisi
Yazar: -15 Ocak 2021
7

Finans piyasasında aktif bir rol almayı düşündüğünüzde her yönden buna hazır olmanız gerekmektedir. Yalnızca gerekli olan parayı elde etmiş olmanız finans sektöründe iddialı bir konuma gelmek için tüm etmenlerin hazır olduğunu göstermez. Para kadar psikolojik hazırlık da önemlidir.

Para ve psikoloji arasında önemli bir etkileşim söz konusu olur. Yeni bir işe girdiğinizde kazanmak istediğiniz para ruh haliniz etkileyecektir. Yatırım yapmaya başladığınız andaki psikolojiniz ise kazancınızı etkileyecektir. Anlık ruh halinizdeki değişimler işinize yansırsa başarılı olmanız çok zor olabilir.

Zararı Kontrol Altında Tutmayı Öğrenmelisiniz!

Finans piyasalarında verilen en önemli öğütlerden bir tanesi kâr ve zararın kardeş olduğudur. Herhangi bir şekilde zarar etmeye başladığınız anda yaşadığınız telaş sizin için son derece olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Ufak bir zararda telaşlanarak daha fazla zarar etmemek adına işlemi kapatırsanız ciddi kayıplar yaşayabilirsiniz. Piyasadaki düşüş kısa süre sonra artışa da geçebilir. Telaşlanmadan analizinizi doğru bir şekilde yaparak hareket etmeniz gerekecektir.

Stratejinizi Önceden Oluşturun!

Girişeceğiniz iş öncesinde bir strateji belirlemeniz son derece önemlidir. İlk olarak uzun vadeli mi kısa vadeli mi bir kazanç beklediğinizi düşünmeniz gerekiyor. Bunun hemen ardından girişilen işten ne kadar kâr edeceğinize de karar vermeniz gerekli. Sizin için tatmin edici düzeyin neresi olduğuna karar vermeniz önemli olacaktır.

Zararınızı ne zaman durduracağınıza da karar vermeniz gerekiyor. Eğer bu kararı vermezseniz yukarıda bahsettiğimiz gibi telaşlanmaya başlayabilirsiniz. Ani kararlar vermeniz şart olur ve bu kararlar sizin için büyük yanlışlara sebep olabilmektedir.

İşi Duygularınıza Bırakmayın!

Finans piyasalarında yaşanan gelişmeler anlık olarak çok büyük heyecanların, şokların, üzüntülerin ya da şaşkınlıkların yaşanmasına sebep olabilir. Yaşanılan bu adrenalin size çok çekici geliyor olabilir. Yaşadığınızı hissediyor olabilirsiniz. Ancak bu duyguların size kaybettireceğini bilmelisiniz.

Finans piyasasında planlı olmak adrenalin duygusunu yaşamayacağınız anlamına gelmez. Kararlarınızı önceden vermeniz ve vücudunuza adrenalin pompalanırken karar vermenizi engellemeniz gerekli. Kâr ve zarar konusunda gerekli sınırları belirlerseniz ya da bu aşamada atılması gereken adımları not alırsanız bu olaylar yaşanırken yalnızca uygulama aşaması sizlere kalır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar