Parapiyasasi.net
Putin ile Çin’in kıdemli diplomatı Vang görüştü
Yazar: -22 Şubat 2023
4

Başkent Moskova’daki Kremlin Sarayı’nda yapılan görüşmenin başında konuşan Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Rusya ile Çin ortasındaki alakaların, memleketler arası alanda da değere sahip olduğunu vurguladı. Putin, “Günümüzde memleketler arası bağlar, çift kutuplu sistemin çökmesinden sonra daha uygun bir duruma gelmedi. Çin ile Rusya ortasındaki işbirliği, milletlerarası durumu istikrara kavuşturmak için son derece önemli” diye konuştu.

Putin, iki ülke ortasındaki ticaret hacminin 2024’te 200 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini belirterek kelam konusu hacmin geçen yıl 185 milyar doları aştığının altını çizdi.

Rusya ile Çin’in, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu, BRICS ve Şangay İşbirliği Örgütü nezdinde işbirliğini de sürdürdüğünü anlatan Putin, Çin Devlet Lideri Şi Cinping’in de yakın vakitte Rusya’yı ziyaret etmesini beklediklerini söyledi.

“İlişkilerinimiz güçlü bir temeli var”

Vang da memleketler arası durumun karmaşık olduğuna işaret ederek “Çin-Rusya alakaları memleketler arası toplumun baskısına göğüs gerdi ve istikrarlı bir halde gelişiyor” dedi.

İki ülke ortasındaki bağların, üçüncü taraflara yönlendirilmediğinin altını çizen Vang, “Elbette münasebetlerimiz üçüncü tarafların da baskısına boyun eğmiyor. Münasebetlerimizin ekonomik, siyasi ve kültürel çok güçlü bir temeli var ve bizler de engin bir tecrübeye sahibiz” diye konuştu.

Vang, çok kutuplu ve milletlerarası alakaların daha demokratik olduğu bir nizamı desteklediklerini vurgulayarak “Rusya ile birlikte, ülkelerimizin çıkarlarını teminat altına almak için daha da yapan bir rol oynamaya yönelik siyasi irade göstermeye, karşılıklı siyasi itimadı derinleştirmeye, stratejik işbirliğini ve kapsamlı etkileşimi genişletmeye hazırız” sözlerini kullandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar