• YARIM ALTIN
  6.284,00
  % 0,14
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9007
  % -0,01
 • € EURO
  31,2904
  % 0,08
 • £ POUND
  36,5986
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  4,0456
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3196
  % -0,17
 • BITCOIN/TL
  1280008,621
  % 5,43
 • BIST 100
  8.057,42
  % -0,37

“Rehabilitasyon ve yenileme için 50 milyar dolar gerekiyor”

“Rehabilitasyon ve yenileme için 50 milyar dolar gerekiyor”

İçinde bulunduğumuz durumun savaş halinde olan ülkelerden daha berbat olduğunu ve sürecin nereye gideceğinin, kaç yıla uzayacağının meçhul olduğunu söyleyen Ordu Ticaret ve Sanayi Odası İdare Heyeti Lideri Adil Levent Karlıbel, “3 ay sonra buralara seyyar marketler, postane, hastane açılabilir. Ancak şu an buralarda barınma talihi sıfır. Ne kadar erken başlanırsa başlansın, tüm müteahhitlik hizmetleriyle yola çıkılsa bile görülen, yolun uzun olduğu. Zelzele yaşanan kentlerden en az 3 tanesi yine kurulmak zorunda. En makus ihtimalle rehabilitasyon ve yenileme için 50 milyar dolar gerekiyor. Süreksiz tahliller arıyoruz. Yakın vilayetlerdeki boş konutlara ve otellere yerleştirilmeler ile devam edecek. Hiçbiri sürdürülebilir değil. Kent dışında otelde bir aileyi uzun müddet barındırmak, hem o aile hem de o firma için yaşanılabilir olmaktan çıkacak” diye konuştu.

ordu uClv

Yapılan yardım konusunda hem üyelerinden hem de dışarıdan çok kıymetli bir teveccüh gördüklerini aktaran Adil Levent Karlıbeli halkın da kampanyalarına katılmak istediğini aktardı.

Öncelikle oradaki insanların barınmasını sağlamak istediklerinden kelam eden Karlıbel, “Arkadaşlarımızla 20 konteyner için yola çıktık. Bu 20 konteynere bir hafta içinde ulaşacağımızı düşünüyordum. İkinci günden 20 konteyner kampanyamız doldu. O gün 52 konteyner siparişi verdik. Şuan 32 konteynere ulaştık. İnşallah 52’yi de geçer. Ordu’daki STK’ların da iştirakiyle, bu işin başına bir koordinatör vererek, devam ettirebiliriz. Bizim maksadımız, 52 konteynerlik küçük bir köy oluşturmak. Burada 200-250 kişi konaklayacak. Bir de sürdürülebilir olacak” sözlerini kullandı.

“Konteyner köyü ileride eko köy olabilir”

Orduluların elinden geleni yapmaya devam edeceğinin altını çizen Karlıbel, kendilerine takviye veren derneklerin yöneticileri ve üyelerinin, konteynerleri koyacakları Gölbaşı ilçesine geçeceklerini aktardı. Gölbaşı’nın çok genç bir belediye lideri olduğunu aktaran Karlıbel, bunun da bir avantaj olduğunu belirterek, “Bu bize sürdürülebilir bir ufuk açabilir. Bu 52 konteyner kampanyamız yarın büyür, bir 52 konteyner daha göndeririz. Onu da diğer bir ile ya da ilçeye koyabiliriz. Orada yeni bir kentleşme yapılırsa, tahminen yaptıkları bu köyün, o yerin eko köyü olabileceğini belirten Karlıbel, “Belki çocuklar ya da yaşlılar için kullanılır. Orada ebediyen yaşar. İki tane TIR’ımız bugün geliyor. Onlar konuşlandıktan sonra bizde oraya gideceğiz” sözlerini kullandı

YORUMLAR YAZ